Każdemu rodzicowi powinno najbardziej zależeć na bezpieczeństwie swoich dzieci. Dlatego w momencie kiedy wybierają pierwsze zabawki dla swojego malucha, powinni robić to dokładnie i skrupulatnie – sprawdzając przy tym, czy te konkretne zabawki dla niemowląt, na pewno są bezpieczne. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich zabawek nie jest wcale taką prostą sprawą. Produkty dla dzieci nie służą jedynie funkcji zabawowej. Mają też za zadanie wspierać rozwój każdego dziecka. Nie wszystkie zabawki dla dzieci, będą więc wskazane. 

zabawki

Bezpieczne zabawki

Czym więc charakteryzują się bezpieczne zabawki? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na opakowanie zabawek dla niemowląt. Czytając etykietę szczególną uwagę zwracamy na kilka czynników:

dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest zabawka – jest to ważna informacja, ponieważ jeżeli maluch dostanie zabawkę dla starszego dziecka, może zrobić sobie krzywdę np. poprzez połknięcie małych elementów.

nazwa i adres producenta – należy uważać na chińskie wyroby zabawek.

czy widnieje znak bezpieczeństwa CE – jeżeli tak to znaczy, że zabawki dla niemowląt zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Dodatkowo na pudełkach z zabawkami pojawiają się czasem inne znaki jakości: GS, TUV czy „Instytut Matki i Dziecka poleca”. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet one nie zawsze gwarantują bezpieczeństwo dziecka, ponieważ zdarza się, że firmy wykupują takie certyfikaty, żeby uzyskać zaufanie klientów.

czy widnieje informacja dotycząca umiejętności koniecznych do korzystania z zabawki.

• czy dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.

• czy są dodatkowe informacje odnośnie użytkowania – na przykład niektórymi zabawkami można bawić się tylko pod nadzorem osoby dorosłej.

Oprócz etykiety należy także zwrócić uwagę na samą zabawkę:

• z jakiego materiału została wykonana

• czy nie ma ostrych krawędzi

• czy nie ma zbyt małych elementów

• czy nie wydziela dziwnego zapachu

• czy nie jest uszkodzona

• czy nie jest za ciężka.

Bezpieczne zabawki dla niemowląt

W przypadku zabawek dla niemowląt trzeba zwrócić uwagę, także na to czy zabawkę da się w bezpieczny sposób umyć lub wyprać.

Niektóre gryzaki dla niemowląt mogą zawierać substancje o działaniu rakotwórczym (np. ftalany), mimo tego iż przepisy zabraniają ich wykorzystywania. Dlatego najlepiej kupować zabawki renomowanych firm. Istnieje także strona www.uokik.gov.pl na której znajdziemy rejestr niebezpiecznych zabawek.

Podczas wyboru należy także sprawdzić, czy zabawki dla niemowląt, które wybieramy nie są zbyt głośne, ponieważ to także zdarza się, co nie raz wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Handlowej. Dlatego jeżeli mamy możliwość, sprawdzajmy zawsze głośność zabawek i podejmujmy świadome decyzje.

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane