Czy starożytni Inkowie lubili hazard?

Lud andyjski osiedlił się w Ameryce Południowej, budując tam swoje imperium, zwane Krajem Czterech Dzielnic. Co ciekawe, do dzisiaj odnajduje się tam ślady ich bytowania, dzięki czemu można zapoznać się z ich bogatą historią, kulturą i tradycjami.

multilotek

Wiemy na pewno, że Inkowie byli niezwykle pracowici i inteligentni. Jeśli zdobywali jakieś tereny, nie niszczyli ich a zabierali we własne władanie i kontrolę własnych funkcjonariuszy. Właśnie dzięki temu imperium wciąż się rozrastało.

Zadziwiający jest fakt, iż przecież wieku temu, byli oni w stanie wymyślić technologie, które wykorzystywane są do dzisiaj, przede wszystkim w sektorze rolniczym, hodowli zwierząt i budownictwie – tak budynków jak i sieci dróg. Koniec imperium Inków przypisuje się na XVI wiek, świadczą o tym między innymi wykute w skałach dowody.

Po Inkach pozostały trzy jakże ważne, głoszone przez nich mądrości: kochaj, ucz się i uczciwie pracuj. Wyznawali tez zasady: nie kradnij, nie kłam, nie bądź leniwy. Zgodnie z nimi, wątpliwym jest, by oddawali się oni grom hazardowym chociaż nie ma wątpliwości, że takowe już wtedy istniały. Ciekawe, czy gdyby wtedy dostępny był multilotek, Inkowie w ogóle chcieliby brać udział w tego rodzaju loteriach. Do wszystkiego dochodzili przecież ciężką pracą.

Jedno jest pewne, następcy Inków, Hiszpanie, którzy zawładnęli terenami ówczesnego imperium, chętnie biorą udział w tego rodzaju grach i liczą na wielkie fortuny. Popularna jest przecież El Gordo, w której udział brać mogą nie tylko rodowici Hiszpanie, ale żądni fortuny z całego świata. To w niej występują jedne z największych kumulacji i największe wygrane, patrząc na loterie wywodzące się z terenów Europy.

Cywilizacja przyczyniła się do wielkiego postępu życia społecznego. Dzisiaj, ważne są dla nas nie tylko wartości wyznaczane przez starożytnych Inków, ale również pieniądze, dzięki którym możliwym staje się realizacja licznych celów. I chociaż zacięcie do hazardu nie jest domeną kolejnych pokoleń Inków, to z całą pewnością można w ich przypadku mówić o chociażby częściowej zmianie poglądów w tym temacie.

artykuł zewnętrzny, fot. materiały nadesłane

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Komentarze: