Nowoczesna sztuka. Dlaczego ją kochamy?


Sztuka to forma wypowiedzi. W obrazach, poezji i muzyce odkrywamy samych siebie. Nie da się ukryć – sztuka jest czymś pięknym choć nie zawsze da się ją zrozumieć.

sztuka-nowoczesna-obrazy

Sztuka nowoczesna jest właśnie takim przykładem czegoś, co nie każdy potrafi pojąć. Dlaczego? Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do odbioru sztuki taką, jaką była ona na przełomie ostatnich wieków a więc tradycyjną, w której środek przekazu był zrozumiały dla ówczesnego widza.

Dziś, nowa sztuka jest niezrozumiała dla wielu ludzi. Nie ma tu winy po żadnej stronie – teraźniejszy odbiorca nie musi funkcjonować według zasad nowoczesnej sztuki i nie musi jej zrozumieć. Ponadto, twórca, tworzący na przykład obrazy nowoczesne też nie musi dostosowywać swojego toku myślenia do teraźniejszego twórcy, który podobnie jak on nie musi myśleć w ten sam sposób.

Obrazy nowoczesne – czym się charakteryzują i dlaczego ich nie rozumiemy?

1. Minimalizm w przekazywanej treści. Nie da się ukryć, że obrazy nowoczesne są dziś wypełnione aż po brzegi minimalizmem. Taki trend nie pojawia się tylko w samym malarstwie. Widać go również między innymi w aranżacji pokoi, poezji itd. Minimalizm jest więc czymś naturalnym i co ważne – niezbędnym elementem dzisiejszej kultury jako całokształtu.

2. To co wyróżnia obrazy nowoczesne to też głęboka symbolika. Można śmiało twierdzić, że dziś jest ona o wiele głębsza niż jeszcze kilkaset lat temu. Dlaczego? Jako przykład weźmy chociażby obraz przedstawiający czarny kwadrat na białym tle. Osobie, która ma nieco inny światopogląd niż twórca owego obrazu może nie zrozumieć jego symboliki. Zresztą trudno ją zrozumieć często nawet krytykom sztuki współczesnej… Z kolei w przypadku na przykład obrazów Matejki, symbolika była o wiele prostsza. szczególnie dla osób które mają jakiekolwiek rozeznanie w historii Polski. Niektóre osoby z obrazów tego wielkiego twórcy nie mogły w tamtych czasach istnieć. Jest to więc głęboka, ale znacznie łatwiejsza w odbiorze symbolika niż w przypadku twórczości nowoczesnej.

3. Obrazy nowoczesne wyróżnia również podejście do tematów bieżących, które z reguły są zupełnie inne, niż w przypadku obrazów z dawnych epok. Kiedyś, twórcy dawnej sztuki tworzyli obrazy, które miały z reguły znaczenie historyczno – patriotyczne. Zresztą, taki trend było również widać w polskiej twórczości malarskiej, która przecież nie była niczym obcym jeszcze w wieku 18tym i 19tym. Dziś problematyka się zmieniła. Czasy są inne i tematyka nowoczesnych obrazów również. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, twórczość ta miała wychwalać pod niebiosa pracę i sojusz robotniczo – chłopski. Dziś problemy są inne. W myśl starych idei pojawiły się zapędy pacyfistyczne, społecznościowe i tak dalej. Oczywiście ogromne znaczenie w dzisiejszej sztuce (a więc również w malarstwie) ma miłość. Niemniej, nie da się ukryć że stała się ona nieco oklepanym tematem, który powoli jest wypierany przez inne idee i pomysły.

4. Warto również dodać, że nowoczesna sztuka skupia się na aktualnych problemach, które jak wiadomo bardzo często się zmieniają. Nie ukrywajmy – dostęp do informacji jest o wiele szybszy, toteż tematyka dzisiejszej twórczości stale się zmienia. Dziś może być to problem zderzenia kultur, jutro tematyka związana z pracą i kryzysem gospodarczym. Jednym słowem wszystko…

Podsumowując, obrazy nowoczesne to zupełnie „inna bajka” niż w przypadku tradycyjnej sztuki malarskiej znanej chociażby ze średniowiecza czy oświecenia… Czy to oznacza, że nowoczesna tendencja jest gorsza bądź lepsza? Taki osąd pozostawmy jej odbiorcom. Z pewnością jednak, jest ona mocno kontrowersyjna co zresztą widać na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *