Before Tauron jeszcze w Krakowie!

Odliczamy dni do kolejnej, 10. już edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka 2015 i choć myśleliśmy, że nic już nas nie zaskoczy, ekipa tauronowa jednak to robi i na dosłownie pięć minut przed odpaleniem całonocnego szaleństwa w Katowicach zaprasza na bifora w Krakowie. 13 sierpnia w Forum Przestrzenie zagrają Wilhelm Bras i RSS B0YS. Na koncerty wstęp jest wolny!

Before Tauron Nowa Muzyka w Krakowie

Before Tauron Nowa Muzyka w Krakowie

WILHELM BRAS

Pod pseudonimem Wilhelm Bras kryje się śląski eksperymentator Paweł Kulczyński, postać szeroko znana w kręgach miłośników brzmień ekstremalnych, autor niebanalnych koncertów plenerowych oraz instalacji dźwiękowych, działań performatywnych i dizajnerskich, jest również zapalonym budowniczym nietypowych instrumentów analogowych.

Paweł dzałając jako Wilhelm Bras, przekuwa swe rozmaite doświadczenia w przystępną i zrytmizowaną formę, zachowując jednak charakterystyczny dla siebie pazur i wybujałe, choć surowe brzmienia. Pojawienie się repetytywnych sekwencji uchyla furtkę do organicznego świata sprężystych hałasów, karkołomnych wolt i zgrzytów, zaprzęgniętych do ostrej, często densflorowej jazdy. Glitch zderza się tu z hałasem, techno z funkiem, a wszystko spojone jest niepowtarzalnym brzmieniem rozgrzanego do czerwoności syntezatora analogowego własnej roboty.
Koncerty najczęściej odbywają się w zupełnej ciemności rozświetlonej jedynie małą lampką-czołowką – wątki śląskie i górnicze? I owszem.

Obydwa gorąco przyjęte albumy Wilhelma Brasa „Wordless Songs By The Electric Fire“ i „Visionaries & Vagabonds“ zostały wydane przez Mik Musik.
Wśród ostatnich najciekawszych wydarzeń bez wątpienia znajdują się koncerty WB w ramach Unsound Festival New York, Rokolektiv w Bukareszcie czy CTM w Berlinie.

Paweł Kulczyński jest znany także z projektu Lautbild.

RSS B0YS

To jeden z najbardzej szalonych polskich zespołów. zaczynali od mrocznego techno doprawionego zachodnio-afrykańską polirytmią, aby w ciągu czterech lat dopracować się własnego stylu, preferencje kosmiczne, bez żadnych porównań. jak mawiają starzy Nubijczycy – one of a kyynd. minimum sprzętu, maksimum efektu, niebywała energia oraz unikalny image. noszą maski, tak, ukrywają swoją tożsamość, tak, piszą dziwnym kodem, tak.

Podobno poznali się w beninie, ale obecnie nie ma to już żadnego znaczenia, są podróżnikami, także koncertowo, grali od berlina i toronto po tromso, hagę, odense, pragę, kijów, …, mają za sobą także sesję dla boiler room, transmisje koncertów dla czeskiego radia i wiele innych dość rzadkich dokonań. są pod opieką Shape Platform nominowani przez Unsound Festival.

kilka albumów, głównie wydanych przez Mik Musik, ostatni to „HDDN“. płyty te podobają się publiczności i tzw krytyce. ale najważniejsze jest to, że ich koncerty są porywające, nawet jeśli grają o 4.30AM. Jak to napisal ktoś trafnie w komentarzu po niedawnym koncercie na festiwalu Pohoda: „rozjebaliste nam mozhy“. tak dokładnie było. nie ma potrzeby długiego tekstu.

Impreza startuje o godz. 20. Wstęp wolny!

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: