Papafakindo, czyli chłodny trip-hop

Utwór „Papafakindo” to drugi singel, zwiastujący nowy albumu Zebry „North”. Materiał został wyprodukowany i nagrany w Norwegii. Chłodna aura tego miejsca natchnęła artystów do stworzenia minimalistycznej, surowej w brzmieniu płyty, utrzymanej w klimacie elektroniczno-trip-hopowym. Premiera albumu już wkrótce, a już dziś – posłuchajcie singli Zebry.

Zebra powstała w 2007 roku, początkowo jako duet Natalii Norko i Zdzisława Orłowskiego. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest szeroko pojęty dub, chociaż najnowsze produkcje i zapowiedziany album „North” zdradzają zainteresowanie muzyków trip-hopem i brzmieniami skandynawskiej elektroniki.

Wielobarwny wachlarz doświadczeń, którymi delektowała się przez dwa lata Zebra znalazł odbicie na ostatniej płycie zespołu – „Electronic heart”. Autorem wszystkich kompozycji był Zdzisław Orłowski, w kooperacji z Natalią Norko, której teksty aktywnie współkształtowały ostateczne brzmienie. Zebra sięgnęła także po polską poezję tworząc swoją interpretację wiersza Andrzeja Bursy (Pedagogika). Całokształt dopełniły teksty dwóch wyjątkowych kobiet Blank (Ananke) i duńskiej artystki Nini Julia Bang związanej z wrocławskim Instytutem im. Jerzego Grotowskiego , która gościnnie zaśpiewała w dwóch utworach na płycie (Intro, Music).

O materiale płyty „North” duet się jeszcze nie wypowiada, ale nowe brzmienie można poznać dzięki opublikowanym dwóm singlom. Przed „Papafakindo” premierę miało „Afraid”.

Jadwiga Marchwica, z-ca red.nacz | jmj [at] 80bpm.net

Podobne

Komentarze: