Jak pokazać dźwięk? Film o Eugeniuszu Rudniku

„Nie przypuszczałam, że „muzyka robotów” może być odzwierciedleniem ludzkiej duszy. Dopóki nie spotkałam Eugeniusza Rudnika” – mówi Zuzanna Solakiewicz, reżyserka filmu „15 stron świata”, który zostanie zaprezentowany w krakowskim Kinie Pod Baranami, we wtorek 23 czerwca o godz. 19 – „Zaczęłam zastanawiać się nad stworzeniem filmu będącego próbą interpretacji muzyki, a nie jej ilustracją. A gdyby tak zrobić film, w którym to dźwięk prowadziłby obraz? 15 stron świata jest moją odpowiedzią na pytanie: jak pokazać dźwięk?”.

15 stron świata

15 stron świata

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć.

Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

Reżyserem dźwięku jest Marcin Lenarczyk – DJ LENAR – który dwukrotnie gościł na organizowanym przez Kino Pod Baranami Festiwalu Filmu Niemego, tworząc muzykę na żywo do filmów niemych.

Oficjalną stronę wydarzenia znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/1457036281278185/

https://www.youtube.com/watch?v=R2yVU92lvVs

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: