Nie od dziś wiadomo, że najlepszymi producentami muzyki elektronicznej są Niemcy… i Francuzi! Znakami rozpoznawczymi jednego z najbardziej znanych francuskich twórców są: maska ze świecącymi oczami, utwory zatytułowane minutami (wg długości trwania) oraz wspaniałe dźwięki. To właśnie dzięki wyjątkowemu brzmieniu, utrzymanemu w estetyce muzyki filmowej lat 80-tych, Danger uważany jest za istotę tego, co najlepsze w francuskim electro/house.

16 lipca, w czeskiej Ostrawie, na głównej scenie ustawionej na terenie dawnych kopalń, wystąpi Björk, prezentując na żywo materiał z najnowszej płyty, Vulnicura. Koncer gwiazdy skandynawskiej elektroniki nie będzie jednak jedynym ciekawym akcentem dla miłośników „nowych brzmień”. Colours Of Ostrava przygotowało bardzo ciekawy program Electronic Stage, który przyciągnie fanów techno, minimal techno, czy house’u.

Jedną z ważniejszych osobowości na Electro Stage będzie Clark. Muzyk z kultowej londyńskiej wytwórni WARP Records, jest producentem i kompozytorem, twórcą muzyki spod znaku IDM. Mistrz eksperymentalnego techno, działający na scenie muzyki elektronicznej od początku XXI wieku, niedawno wydał płytę zatytułowaną po prostu „Clark”, którą potwierdził, że rewolucja w muzyce tanecznej jaką wywołał w 2006 roku publikując klasyczną już dziś płytę „Body Riddle”, wciąż trwa. Siódmy album w jego dorobku to kolejna dawka eksperymentów zanurzonych w klasycznych tanecznych gatunkach, podróż przez techno, hip-hop, noise i post rock, pełna zaskakujących dźwięków i zwrotów akcji taneczna ścieżka dźwiękowa do imprezy z okazji końca świata, jak określił to jeden z brytyjskich recenzentów.

[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=HXG9gCVVCtw’]

Wirtuoz minimalistycznego techno jest jednym z największych odkryć ostatnich lat. Christian Löffler producentem jest od 14 roku życia. W swoich kompozycjach łączy melancholię i euforię, a przez całość Jego brzmień przemawia idealny minimalizm. Wszystko za sprawą eklektycznych fascynacji, które ukształtowały geniusz muzyka: muzyki klasycznej, indie-rocka, ambientu i jazzu. Podczas festiwalu Colours of Ostrava (16-19 lipca) w czeskiej Ostrawie, będziemy mogli posłuchać tego, co od wielu lat fascynuje nie tylko berlińczyków.

[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=huaxD7BJQnk’]

Sons of Magdalene – poboczny projekt Josha Eustise, jedynej aktualnie połowy duetu Telefon Tel Aviv i byłego członka objazdowej trasy Nine Inch Nails, pojawi się na scenie na terenach ostrawskiej kopalni ze swoim solowym, ambientowym setem didżejskim. W muzyce Sons of Magdalene słychać niezaprzeczalny wpływ twórczości Telefon Tel Aviv, a więc dzięków dostojnych, balansujących na krawędzi synthpopu i electroclashu.

Ile znacie zespołów, które przeszły brzmieniową ewolucję z post-rocka po żywą elektronikę, którzy zdobyli Grammy, a pracuje z nimi ten sam producent co z Sigur Ros czy Franz Ferdinand? Vessels, bo o nich mowa, wydali w tym roku swój kolejny, długo oczekiwany album „Dilate”, którego oczywiście posłuchamy podczas ich koncertu w Ostrawie!

[yframe url=’https://www.youtube.com/watch?v=5rfdW8mVxB4′]

Nathan Fake wywarł zasadniczy wpływ nie tylko na brytyjską scenę techno. Wywodzi się z labelu Border Community, a podobnie jak słynny James Holden, w tym roku założył własną wytwórnię. Pochodzący z Norfolk Brytyjczyk, przyciąga uwagę przede wszystkim niezaprzeczalną wszechstronnością i zdolnością do angażowania, wręcz hipnotyzowania słuchacza.

SCNTST to prawdziwy niemiecki fenomen. Urodził się w 1993 roku, wspierany rodzicielskimi ambicjami, w dzieciństwie zasłynął grą na perkusji w kapeli swojego ojca. Kiedy podążając własną muzyczną ścieżką trafił na techno, wszystko stało się jasne. Całkiem samodzielnie nauczył się produkować muzykę, tworząc zupełnie wyjątkowe, fantastyczne brzmienia, opracowane własnymi metodami np. samplowaniem dźwięków przy użyciu starej kamery wideo. Nic dziwnego, że jego prace dostrzegli przedstawiciele legendarnej wytwórni Boys Noize, z którymi SCNTST podpisał kontrakt.

Oprócz tego swoje DJ-skie możliwości zaprezentują zespoły z Czech m.in. MGDLN, Deaths, Gagarin, Aid Kid, DIKOLSON, Monikino Kino i inni!

Koncerty odbędą się na terenie odnowionej kopalni Důl Hlubina (wyjątek to Clark, która zagra na Agrofert Fresh stage oraz Danger, który wystąpi na ArcelorMittal stage). Miejsce stanie się zarazem nową strefą afterparty. W piątek i sobotę koncerty potrwają do 5 rano, więc miłośnikom klubowej zabawy, na pewno nie zabraknie muzyki do tańca.

Więcej o Colours of Ostrava ma www.colours.cz/pl.