Poznaliśmy kolejny zestaw artystów, którzy w sierpniu wystąpią na X edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Na terenie Nowego Muzeum Śląskiego zobaczymy m.in. mocną ekipę reprezentującą wytwórnie Kompakt i Pampa w składzie DJ Koze, Robag Wruhme i Die Vögel, koncertową odsłonę basowego projektu Adriana Sherwooda i Pincha, Ty’a z wytwórni Tru Thoughts, a także niesamowicie energetyczną Alo Walę. Polskę reprezentować będą Rysy, We Draw A, Małe Miasta, Klaves, Naphta oraz wspólny projekt Daniela Drumza i MR. Krime’a. Wszyscy artyści wystąpią na scenie Red Bull Music Academy. Festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia.

RBMA na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka
RBMA na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Ty 
Obok Rootsa Manuvy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich raperów. Zaczynał w wytwórni Big Dada, gdzie ukazały się jego trzy pierwsze albumy, a kilka lat temu związał się ze skręcającą w stronę funku i brzmień spod znaku Gillesa Petersona oficyną Tru Thoughts, w której od razu wydał trzy EP-ki. Jego flow zawsze określany był mianem lekkiego, przyjemnego w odbiorze i odprężającego. Na przestrzeni ostatniej dekady docenili go m.in. Damon Albarn, Fela Kuti, De La Soul czy Estelle, z którymi Ty miał okazję współpracować.

Die Vögel
Co łączy Svena Vätha, Wernera Herzoga i Oceanę? Grupa Die Vögel. Niemiecki duet to połączone siły Jakobusa Durstewitza i Mense Reentsa, którzy solo działają już od lat 90. Jako Die Vogel zadebiutowali w 2009 roku utworem „Blaue Moschee”, który z miejsca stał się hitem setów Svena Vätha, a w 2012 jego sample trafiły do hymnu EURO 2012 – „Endless Summer” Oceany. Z kolei na EP-ce „The Chicken” Die Vögel umieścili fragmenty wypowiedzi Wernera Herzoga. Ich prawdziwa siła tkwi jednak w koncertach. Na żywo syntezatory stanowią tylko niewielką część ich instrumentalnego arsenału. Pierwsze skrzypce grają instrumenty dęte w rodzaju trąbki i puzonu, slide guitar, grzechotki, flety i inne sprzęty raczej nie kojarzone z muzyką taneczną.

We Draw A
Wytwórnia Brennnessel wyrasta na prawdziwą wylęgarnię elektronicznych talentów na polskiej ziemi. Po sukcesach Kamp! i Rebeki, We Draw A rzutem na taśmę awansowali do czołówki polskiej sceny elektronicznej. Duet tworzony przez Radka Krzyżanowskiego ze wspomnianego Kamp! i Piotra Lewandowskiego aka. Peve Lety na swoim debiutanckim „Moments” lawiruje pomiędzy melodyjnym synth popem a taneczną elektroniką spod znaku Underworld tworząc zupełnie nową jakość na rodzimej scenie.

Rysy
Duet Rysy postanowił tchnąć trochę życia w popularną w Polsce koncepcję elektronicznych składów z dziewczynami o pięknych głosach na czele. Po Husky, Oszibarack, Loco Star i innych pora na nową jakość i młodą krew. I to dosłownie młodą, bo śpiewająca z Rysami Justyna Święs (która jest także połową The Dumplings) ma dopiero 18 lat. Po sukcesie macierzystej grupy, współpracy z Fiszem i Emade oraz w końcu z Rysami widać, że dziewczyna ewidentnie przeżywa swoje pięć minut i to jest najlepszy moment, żeby zobaczyć ją na żywo. Towarzystwo Wojtka Urbaniaka i Sonar Soula powinno ostatecznie przekonać nieprzekonanych. Debiutancka EP-ka Rysów ukaże się z końcem kwietnia, a cały album w czerwcu.

Daniel Drumz i Mr. Krime
Dwóch klasyków krakowskiej sceny klubowej. DJ-e, producenci, specjaliści od turntablismu i świetni selektorzy jeśli chodzi o hip-hop, funk czy soul. Lista raperów z którymi współpracowali jest bardzo długa, podobnie jak ilość koncertów i imprez, które w różnych konfiguracjach grali w całej Polsce. Po 15 latach kariery pierwszy z nich postanowił swoje muzyczne fascynacje zaprezentować w formie debiutanckiego albumu, a przy okazji gramofony na chwilę zamienić na bardziej rozbudowany zestaw i wraz z Mr Krime’m wspomagającym go na perkusji zagrać trasę z „żywymi” setami. Wspólnie zaprezentują materiał ze wspomnianego debiutu Drumza – „Untold Stories”.

Małe Miasta
Małe Miasta na papierze brzmią trochę nieprawdopodobnie. Z jednej strony Mateusz Holak znany z grupy Kumka Olik, z drugiej Mateusz Gudel – raper i producent. A do tego wytwórnia Alkopoligamia.com sprawująca nad projektem opiekę. Na debiucie dwóch panów na m połączyło R&B z hip-hopem i elektroniką, dodało trochę songwriterskiego feelingu, a całość ubrało w ładne multimedialne opakowanie – grafiki Holaka i animacje Gudela. Zderzenie dwóch światów przebiegło zaskakująco płynnie i debiutancka płyta Małych Miast została świetnie przyjęta.

Klaves
W swoim podsumowaniu 2014 roku dla serwisu muno.pl, Novika określiła Klavesa jedną z muzycznych nadziei roku. Wydaje się, że młody producent z Poznania w ekspresowym tempie stara się pokładane w nim nadzieje spełnić – więcej niż w polskich pisze się o nim w zagranicznych mediach, a w tym roku zobaczymy go m.in. na festiwalu Field Day w Londynie. Wśród swoich inspiracji wymienia Joya Orbisona i Deadboya, a niektórzy widzą w nim polską odpowiedź na Disclosure.

DJ Koze
Nie udało się dwa lata temu, uda się tym razem. Jedna z największych gwiazd wytwórni Kompakt, DJ Koze, wystąpi na X edycji Tauron Nowa Muzyka. Ukrywający się pod pseudonimem Stefan Kozalla, swoją karierę zaczynał na początku lat 90 z hip-hopowym składem Fischmob. Jego styl ewoluował, kilkakrotnie przynosząc mu tytuł najlepszego niemieckiego DJ-a. Z czasem do hip-hopowych korzeni i turntablistycznych skilli dorzucił wpływy techno i house i na tej oryginalnej mieszance zaczął budować swoje kultowe sety. Jak większość DJ-ów, albumy studyjne wydaje nieczęsto – ostatni zatytułowany „Amygdala”, ukazał się w 2013 roku. Rok później pojawił się zestaw remiksów zatytułowany „Reincarnations”.

Sherwood & Pinch
Czyli międzypokoleniowy mezalians, który się udał. Z jednej strony Adrian Sherwood brytyjska legenda dubu, producent wspierający zarówno scenę reggae jaki i klubową. Z drugiej Pinch, jeden z protoplastów dubstepu, założyciel wytwórni Tectonic i poniekąd uczeń Sherwooda. Wspólnie postanowili zderzyć swoje upodobania do niskich częstotliwości i połączyć dub lat 90. z bass music XXI wieku. Nad debiutanckim albumem pracowali dwa lata, siedząc przy konsoletach w studiu, ale także koncertując. Wyczekiwany przez wielu „Late Night Endless” ukazał się w lutym tego roku. Na płycie brzmienia Pincha i Sherwooda zlały się w niemożliwą do rozdzielenia całość pulsującą basem i solidnie potraktowaną delayem i reverbem. To będzie potężny występ.

Alo Wala
W 2012 roku Gnucci Banana. W 2014 Elliphant. W tym roku miano najbardziej szalonej dziewczyny Tauron Nowa Muzyka najprawdopodobniej przypadnie pani o imieniu Alo Wala. Ma bengalsko-indyjskie pochodzenie, mieszkała na czterech różnych kontynentach, a do pomocy dokooptowała sobie duński duet Copyflexa i Juliusa Sylvesta. Alo trochę śpiewa, choć więcej rapuje, a wspomniany duet jej nawijkę wspiera inspirowaną cumbią i włoskim gangsta rapem mieszanką electro i hip-hopu. Dodajmy do tego wizualizacje autorstwa VJ Mad Es, a otrzymamy idealny miejski soundtrack do przesiąkniętej internetem i smartfonami drugiej dekady XXI wieku.

Naphta
Wrocławski producent, DJ, radiowiec i remikser. W poszukiwaniu oryginalnego brzemienia nie waha się przed niczym czerpiąc z brzmień rodem z Detroit, disco, funku, footworku, spuścizny Sun Ra i klimatów tropikalnych. Wydaje na winylach w wytwórniach w kraju i za granicą (Transatlantyk, Studio Barnhus, OMENA). Jego bieżące muzyczne zainteresowania można śledzić w audycji „Purpurowe rejsy” wrocławskiego Radia LUZ.

Robag Wruhme
Postać absolutnie kultowa dla niemieckiej sceny techno. Gabor Schablitzki znany jest z działalności z projektami takimi jak Wighnomy Borthers, Beefcake, a przede wszystkim z działalności pod kryptonimem Robag Wruhme. Pod koniec lat 80. zaczynał od muzyki inspirowanej ówczesnym hip-hopem, później zwracał się coraz bardziej w stronę tanecznej elektroniki. Po wydaniu szeregu płyt i EP-ek ze wspomnianymi projektami postawił na karierę solową i zaczął wydawać w labelach takich jak Kompakt, Freude Am Tanzen czy Pampa. W barwach ostatniego z nich w 2011 roku ukazał się świetny album „Thora Vukk” będący zapisem fascynacji Schablitzkiego minimal techno. Z kolei dwa lata później na „Olgamikks” zmieścił prawie dwie godziny kolaboracji z Modeselektor, Kollektiv Turmstrasse, Gui Boratto, Extrawelt i innymi.

HV/NOON
Wspólny projekt Hatti Vatti i Noona to jedna z ciekawszych muzycznych kolaboracji ubiegłego roku. Z jednej strony weteran polskiego hip-hopu, który na koncie ma współpracę z Grammatikiem i Pezetem, a do tego masę solowych albumów, z drugiej Hatti Vatti – młoda krew, specjalista od głębokich basów i nowych brzmień. Na wspólnym albumie, do powyższej dwójki dołączyła doborowa ekipa raperów z Eldo, Małpą, Hadesem i O.S.T.R. na czele. Do tego jeden kobiecy akcent w postaci Misi Furtak. Efektem była płyta w sam raz na nocną jazdę samochodem po mieście, która z powodzeniem mogłaby służyć za ścieżkę dźwiękową do „Drive” osadzonego w Katowicach czy Warszawie.

X Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 roku na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego.

Dotychczas ogłoszono występy poniższych artystów:
JEFF MILLS & NOSPR – Light From The Outside World pod batutą Christophe Mangou (US/PL/FR), APPARAT (DE), DELS (UK), RHYE (US), KATE TEMPEST (UK), KRÓL (PL), AUTECHRE (UK), DOPPLEREFFEKT (US), OBJEKT (DE), GRANDBROTHERS (DE), VESSELS (UK), GHOSTPOET (UK), JAMIE WOON (UK), PORTICO (UK), FATIMA with The Eglo Live Band (UK), THE JUAN MACLEAN (US), TYLER THE CREATOR (US), KWABS (UK), KIASMOS (IS), HV​/​NOON (PL), MAŁE MIASTA (PL), DANIEL DRUMZ & MR. KRIME present Untold Stories (PL), NAPTHA (PL), ALO WALA (DK), TY (UK), SHERWOOD & PINCH (UK), RYSY (PL), WE DRAW A (PL), KLAVES (PL), DIE VÖGEL (DE), ROBAG WRUHME (DE), DJ KOZE (DE), CARBON CENTRAL curated by Wojciech Kucharczyk: PALMOVKA (CZ), SISTER BODY (CZ), VENTOLIN (CZ), AMEN TMA (SK), JACQUES KUSTOD (SK), URBANFAILURE (SK), SILF (HU), SYNUS0006 (HU), GAAP KVLT (PL), JOHN LAKE (PL), POLLY TÝKK aka KAROLINA KARNACEWICZ (PL), KROJC (PL), MIKOŁAJ TKACZ aka WSZYSTKO (PL), RHYTHM BABOON (PL), SOUVENIR DE TANGER (PL), SYNY (PL)

_________________________________________________________________

KARNETY/BILETY:

Rodzaje karnetów/biletów:

4 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 20.08 – czwartek, 21.08 – piątek, 22.08 – sobota, 23.08 – niedziela

3 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 20.08 – czwartek, 21.08 – piątek i 22.08 – sobota.

2 Dniowy Karnet – uprawnia do udziału w festiwalu w dniach 21.08 – piątek i 22.08 – sobota.

_________________________________________________________________

Ceny karnetów/biletów:
4 Dniowe Karnety: brak
3 Dniowe Karnety: 280 PLN
2 Dniowe Karnety: 230 PLN

Koncert zamknięcia: 90 PLN / 110 PLN / 130 PLN

After Party w Jazz Club Hipnoza – WSTĘP WOLNY dla posiadaczy opasek / karentów festiwalowych

KARNETY 2 DNIOWE:
www.biletin.pl
www.biletomat.pl
www.ebilet.pl
www.ticketpro.pl
www.ticketportal.pl

KARNETY 3 DNIOWE / BILETY NA KONCERT ZAMKNIĘCIA:
bilety dostępne w kasach NOSPR i na:
www.bilety24.pl

STACJONARNIE BILETY (dotyczy karnetów 2 dniowych) DOSTĘPNE SĄ:
w Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice)

UWAGA!

Dla posiadaczy karnetów 4-dniowych uprawniających do wstępu na koncerty otwarcia i zamknięcia w sali NOSPR zarezerwowane będą konkretne miejsca siedzące. W momencie odbioru karnetu 20.08, każdy otrzyma kopertę z biletami na oba koncerty. Nie ma możliwości wcześniejszego wyboru miejsca.
Jednocześnie pragniemy zapewnić, że warunki akustyczne sali NOSPR pozwalają na delektowanie się muzyką z taką samą satysfakcją w każdym miejscu obiektu. To jedna z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie sal koncertowych w Polsce. Świetną opinię miłośników muzyki klasycznej, jazzowej i elektronicznej zyskała sobie w bardzo krótkim czasie – oficjalne otwarcie miało miejsce jesienią ubiegłego roku. Dotychczas poza koncertami muzyki klasycznej, można w niej było posłuchać m.in. Wayne’a Shortera, Vashti Bunyan czy Włodka Pawlika.

_________________________________________________________________

Więcej informacji na:

www.festiwalnowamuzyka.pl
www.facebook.com/nowamuzyka