Powstaje film o kultowym TR-808

Atlantic Records i You Know Films pracują właśnie nad filmem dokumentalnym poświęconym automatowi perkusyjnemu Roland TR-808, który – obok monofonicznego syntezatora TB-303 – zmienił oblicze muzyki klubowej i przyczynił się do powstania gatunku acid house. W filmie udział weźmie prawdziwa plejada gwiazd.

Alex Noyer, Alexander Dunn / fot. mat. prasowe

Alex Noyer, Alexander Dunn / fot. mat. prasowe

TR-808 produkowany był w latach 1980-1984. Pierwotnym zamysłem powstania tego instrumentu było stosowanie go jako narzędzia dla muzyków do tworzenia demówek. Popularność zyskał między innymi dzięki niskiej cenie. Jego charakterystyczne brzmienie perkusyjne, które nie bardzo przypominało perkusję, stało się znakiem rozpoznawczym muzyki klubowej z lat 80. i 90.

W filmie dokumentalnym zatytułowanym po prostu „808”, który ma pojawić się w 2015 roku (wraz z soundtrackiem) automat wspominają m.in. Arthur Baker, Pharrell, David Guetta, Phil Collins, Lil Jon, Afrika Bambaataa, Norman Cook (Fatboy Slim), Rick Rubin, Diplo, Goldie i wielu innych. Reżyserem dzieła jest Alexander Dunn. Poniżej zobaczycie trailer dokumentu.

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: