Funki Porcini w Białymstoku

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar legendarny didżej Funki Porcini zagra 28 sierpnia na żywo do filmu „Chemi Bebia” w reż. Kote Mikaberidze.

funki_porcini

Funki Porcini – mistrz bitów downtempo i bedroom-eyed jazz, brytyjski muzyk i didżej James Braddell, aka Funki Porcini, zabierze widzów w niezwykłą, muzyczno-filmową podróż. Weteran niezależnej, legendarnej wytwórni Ninja Tune, tworzący również filmy, znakomicie łączy abstrakcyjny nastrój ze szczyptą humoru. Funk, trip-hop, jazz, chillout i hip-hop – wypadkowa tych gatunków muzycznych daje obraz muzyki Funki Porcini.

Chemi Bebia / Moya Babushka reż. Kote Mikaberidze, Gruzja, 1929, 61’
Zaginiony, zapomniany, przechowywany przez prawie pół wieku na półkach klasyk wraca na ekrany kin. Niemy filmowy obraz, określany jako slapstikowy agit-propagandowy pastisz, został nakręcony w 1929 roku przez gruzińskiego reżysera Kote Mikaberidze. Film został zakazany w Związku Radzieckim za swój antybiurokratyczny przekaz, a jego twórca zesłany na Syberię. Film jest wspaniałym przykładem ruchu Sowieckiego Kina Ekscentrycznego, jak też zuchwałą satyrą na ciągle młody wówczas system sowiecki. Wyróżnia się anarchicznym stylem, użyciem animacji poklatkowej i kukiełek, nietypowych ujęć kamery oraz konstruktywistycznych planów, co umiejscawia go w czołówce klasyki gruzińskiej kinematografii.

Projekt realizowany przy współpracy z National Film Center w Gruzji.

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: