Mam wrażenie, że Węgrzy i Polacy naprawdę bardzo się lubią – czuję to, ilekroć gramy u was” – mówił nam w specjalnym wywiadzie przed Sziget Festival 2013, Zságer Balázs, lider grupy Žagar. Węgrzy będą mogli sprawdzi swoje uczucia po raz kolejny – już w niedzielę, 18 maja, wystąpią na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Muzyka Žagar to przede wszystkim przestrzenna elektronika, ocierająca się o trip-hop i brzmienia tradycyjnej muzyki węgierskiej. Za te ostatnie odpowiada m.in. DJ Bootsie, który zafascynował węgierską i europejską scenę klubową swoją mieszanką węgierskich śpiewów ludowych z elektronicznymi brzmieniami.

W kwietniu 2013 roku, Zagar wydali nową płyt, „Light Leaks”. Tak pisaliśmy o niej tuż przez Sziget:

„Album „Light Leaks” ukazał się nakładem niemieckiej wytworni pod koniec kwietnia. Jest dużo bardziej delikatny i wyważony, w porównaniu do „Cannot Walk…” – sam lider grupy podkreślił, że nie ma zamiaru odcinać kuponów od żywiołowego i głośnego „Wings of Love”. Najnowsza płyta Węgrów to połamana elektronika, z domieszką wokali i oczywiście – chórów (tym razem dziecięcych)”.

Koncert w Trójce odbędzie się 18 maja, o godz. 20 (transmisja na żywo ruszy o godz. 20.05).

Więcej informacji na www.polskieradio.pl.