„Grandma Tapes” to kolejne darmowe wydawnictwo od ekipy netlabelu Budabeats. Płytę przygotował Ink Jet, który w ten sposób wykorzystał kolekcję taśm zebraną przez jego babcię. Była kolekcjonerką, szczególnie kaset z muzyką kompozytorów romantycznych. Płyta jest sposobem na uczczenie jej pamięci przez producenta. Zanim pobierzecie ją na swoje dyski, warto wiedzieć o kilku rzeczach.

Przede wszystkim każdy dźwięk zawarty w kompozycjach pochodzi z taśm i jest samplem. W większości sample są bardzo krótkie – czasem to tylko pojedyncze nuty czy akordy. Dźwięki zostały zmodyfikowane, za pomocą różnych efektów, ale pochodzą z muzyki klasycznej. Nawet bity i perkusyjne brzmienia, to sample. Każdy utwór jest poświęcony jednej kasecie, a więc w danej kompozycji zawierają się tylko sample z pojedynczej kasety.

Co mnie zaciekawiło najbardziej to fakt, że Ink Jest nie korzystał z komputerowego oprogramowania w procesie tworzenia. Wszystkie dźwięki zostały nagrane, zmiksowane i zaaranżowane na samplerze hardwarowym. „To zmusiło mnie to większego skupienia na tym, co słyszę, a nie na tym, co widzę” – skomentował producent. Jego koledzy po fachu – jak Alan Gubby, DJ Bootsie czy Crookram już na temat „Grandma Tapes” wyrazili się bardzo pozytywnie. A jak spodoba się wam?

Album możecie pobrać zupełnie za darmo i legalnie z tego miejsca. Szczegóły wydawnictwa znajdziecie na jego stronie. A u nas całości posłuchacie online: