Największy polski festiwal z alternatywną elektroniką ogłasza aż osiem gwiazd, które w ostatni weekend lipca wystąpią na plaży w Płocku. Na czele stawki stoi słynna grupa Little Dragon, która zaprezentuje na Audioriver swoją najnowszą płytę. Towarzyszyć jej będą tak wielkie postaci, jak John Digweed, DJ Koze i Skalpel oraz relatywnie nowe twarze na scenie, czyli Koven live, Daniel Avery, Lakker live i Maribou State.

Little Dragon to szwedzka grupa z pogranicza popu, trip hopu, R&B i tanecznej elektroniki, która zasłynęła trzema świetnymi albumami oraz takimi utworami, jak „Twice”, „Constant Surprises” czy „Ritual Union”. Na Audioriver przyjedzie jednak nie tylko prezentować swoje największe hity, ale przede wszystkim nadchodzący album, który w sklepach będzie dostępny od 12 maja. Przed kilkoma dniami pojawił się pierwszy singel „Klapp Klapp”, który brzmi bardzo świeżo i obiecująco.

Drugą ogłoszoną dziś grupą, która na głównej scenie Audioriver da pełnowymiarowy koncert jest Skalpel, czyli chluba polskiego jazzu i elektroniki. Duet właśnie przygotowuje swój trzeci krążek i w tym roku zamierza dać w naszym kraju tylko kilka występów. Występów wyjątkowych, bo Igorowi Pudło oraz Marcinowi Cichemu towarzyszyć na scenie będą Joanna Duda na klawiszach, Janek Młynarski na perkusji, a za wyjątkowe wizualizacje odpowiadał będzie VJ Spectribe. Przypomnijmy, że Skalpel jest laureatem Paszportu Polityki i wydaje dla słynnej brytyjskiej oficyny, Ninja Tune.

Pozostałe dwie wielkie gwiazdy to John Digweed i DJ Koze, którzy na Audioriver pokażą się od strony DJ-skiej, co wcale nie znaczy, że nie słyną także z produkowania muzyki. Pierwszy współodpowiada przecież za charakter i sławę progressive house’u na przełomie poprzedniej dekady, a drugi wydał przed rokiem świetny album „Amygdala”, który w zestawieniach najlepszych płyt 2013 umieściły takie redakcje, jak „Rolling Stone”, Resident Advisor i XLR8. „Bardzo się cieszymy, że John Digweed w końcu wystąpi na naszej plaży, bo to postać, która miała ogromny wpływ na gusta muzyczne niemal całej ekipy tworzącej Audioriver” – mówi Łukasz Napora, rzecznik prasowy festiwalu. „Co ważne, także dziś jego sety, produkcje i wszystko spod znaku wytwórni Bedrock jest najwyższej jakości i spodziewamy się wyjątkowego występu.”

Kolejna czwórka artystów to już postaci albo odkryte bardzo niedawno, albo takie, które szerszą rozpoznawalność mają jeszcze przed sobą. Koven są w tej pierwszej grupie, bo już debiutanckim singlem „More Than You” zawojowali scenę muzyki bassowej, a kolejne utwory tylko potwierdziły wielki talent duetu tworzonego przez producenta i wokalistkę.

Daniel Avery także przedstawił się już szerszej publiczności, a zrobił to za sprawą utworu „Drone Logic” oraz albumu o tym samym tytule, który ukazał się przed rokiem i znalazł się w licznych podsumowaniach najlepszych płyt 2013. Poza tym, Daniel jest rezydentem jednego z najlepszych klubów świata, czyli londyńskiego Fabric.

„W dzisiejszym ogłoszeniu Maribou State i Lakker to ci najmniej znani artyści, którzy jednocześnie tworzą najbardziej świeżo brzmiącą muzykę” – mówi Napora. „Oba projekty to duety, oba poszerzają granice elektroniki. Pierwsi łącząc house, garage i niezwykłe melodie. Drudzy poruszając się po zupełnie przeciwnej stronie: w mrokach nowoczesnego techno, charakterystycznego dla takich wytwórni, jak Stroboscopic Artefacts, Blueprint czy Killekill. Co ważne, 3 marca wydają bardzo dobrą EP-kę dla słynnej R&S Records.”

O ile Lakker trudno będzie o wielką sławę, bo przecież ich muzyka jest szalenie daleka od masowych gustów, tak Maribou State mogą już niebawem zawładnąć sceną. Wystarczy posłuchać remiksu „Praise You” Fatboy Slima albo autorskich produkcji „Tongue”, „Hollow Grove” i „Truths”, by zadać sobie pytanie: „dlaczego ja ich wcześniej nie znałem?”

Dzisiejsza ósemka to ostatnia porcja nazwisk, jakie organizatorzy podadzą przed podniesieniem ceny karnetów w dniu 10 marca (do 160 pln). Jeszcze przez dwa tygodnie można je dostać w salonach Empik i na www.audioriver.pl w promocyjnej cenie 130 zł za dwie noce na plaży.

Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 lipca 2014.
Festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę.
W ciągu 8 lat na malowniczej plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło kilkaset gwiazd muzyki elektronicznej i alternatywnej z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 150 tys. fanów z Polski i Europy. Dotychczas ogłoszeni artyści edycji 2014 to: Booka Shade live, Loco Dice, Dom & Roland, Max Cooper live i Special Request.

Więcej informacji na www.audioriver.pl