Przed nami finał 15 edycji największego w Polsce plebiscytu kulturalnego. Jakie książki, płyty, filmy, gry i czasopisma cieszyły się w 2013 roku największą popularnością wśród polskich odbiorców? Laureatów Bestsellerów Empiku 2013 poznamy już 28 stycznia podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w ATM Studio w Warszawie. Empik ogłosił listę pretendentów do tytułu w 16 kategoriach.

Plebiscyt Empiku cieszy się prestiżem i uznaniem publiczności oraz samych artystów i wydawców. Zwycięzców wyłaniają klienci salonów Empik i sklepu internetowego Empik.com. Każdy zakup dokonany w ciągu roku to głos na wybrany przez odbiorcę tytuł książkowy, muzyczny, filmowy, multimedialny lub prasowy, a także kolekcję autorską. Liczba w ten sposób oddanych głosów dochodzi do 40 milionów. Największy i najbardziej demokratyczny, bo polegający na opinii konsumentów, plebiscyt dotyczący dóbr kultury i rozrywki w Polsce jest doskonałym miernikiem gustów i sympatii odbiorców. Przyznawane podczas corocznej Gali nagrody są wiarygodnym i obiektywnym źródłem wiedzy na temat trendów w polskiej kulturze.
W tym roku w ramach plebiscytu pojawią się nowe kategorie Bestsellerów: „poezja” i „kolekcja autorska”. Decyzja o stworzeniu pierwszej z nagród to konsekwencja rosnącej popularności poezji. Druga z kolei to odzwierciedlenie nowego, coraz bardziej popularnego trendu udostępniania polskiej sztuki i designu w formie serii przedmiotów codziennego użytku.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=Wg4A_d9F7xk’]

Odrębną kategorią Bestsellerów Empiku jest „Wydarzenie Roku”. W tym przypadku nagrodę przyznaje Kapituła, w której zasiadają eksperci z Empiku. Podczas tegorocznej edycji nagród Bestsellery Empiku przyznana zostanie również Nagroda Specjalna.

Pretendenci do Bestsellerów Empiku 2013 w kolejności alfabetycznej według tytułów:

MUZYKA:
Muzyka polska
„40 piosenek” – Anna German; Polskie Nagrania PP
„Comfort and Happiness” – Dawid Podsiadło; Sony Music Entertainment
„Komponując siebie” – Sylwia Grzeszczak; Parlophone Music Poland
„Prosto” – Kult; S.P.Records / Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk
„Złota kolekcja” – Anna German; Parlophone Music Poland

Muzyka zagraniczna
„Delta Machine” – Depeche Mode; Sony Music Entertainment
„Last Ship” – Sting; Universal Music Polska
„Midnight Memories” – One Direction; Sony Music Entartainment
„Random Access Memories” – Daft Pank; Sony Music Entertainment
„The shape of a broken heart” – Imany; Universal Music Polska