Co można robić na Sziget Festival w Budapeszcie, kiedy na scenie nie grają akurat nasi ulubieni wykonawcy? Biesiadować, pływać w basenach – jasne. Ale można też przygotować się do lotu w kosmos, wygrać zawody sportowe, poznać kulturę queer i poczuć na czym polega niepełnosprawność.

W tym roku na Sziget Festival powstanie prawdziwe centrum kosmiczne. Wszystko to w ramach międzynarodowego programu kosmicznego Axe Apollo Space Academu (AASA). W trakcie festiwalu, spośród 51 kandydatów do AXEtrounaut zostaną wybrane osoby, które wezmą udział w międzynarodowym space campie na Florydzie. Część z nich będzie miała szansę wygrać lot w kosmos!

Program Axe Apollo Space Academy wystartował na początku tego roku. Jego ideą jest zebranie grupy młodych ludzi z całego świata, którzy czują się na tyle odważni, by być astronautami. Tysiące Węgrów, Czechów, Słowaków, Chorwatów, Słoweńców i Bośniaków aplikowało do bycia astronautą, 51 spośród nich będzie miało szansę na spełnienie swoich marzeń. Całe przedsięwzięcie wspierane jest przez Bertalana Farkasa, jedynego węgierskiego astronautę. Farkas nadzoruje program od samego początku, co daje gwarancję, że do finałowej pięćdziesiątki trafią tylko najbardziej utalentowani. – To moje dawne marzenie, pomóc Węgrom dostać się do kosmosu. Nareszcie przyszedł czas, by je spełnić – powiedział Farakas.

Finał AASA łatwy nie będzie, a kandydaci posmakują prawdziwego kosmicznego treningu. Sprawdzą swoje zdrowie w szpitalu armii węgierskiej. Będą to testy dentystyczne, badanie wzroku, ciśnienia krwi, EKG, neurologiczne, testy przetwarzania informacji. Podobnie sprawdzone zostaną i inne predyspozycje: wiedza o kosmosie, astronomii i astrofizyce.

W symulatorze statku kosmicznego młodzi kandydaci, ale także goście Sziget, będą mogli wypróbować np. katapultę. Ostatnim etapem będzie sprawdzenie zdolności fizycznej, wytrzymałości oraz refleksu. Zwycięzcy – po jednym z każdego kraju, czyli szóstka szczęśliwych – zostaną ogłoszeni podczas festiwalu. A w grudniu będą reprezentować swój kraj podczas Axe Apollo Global Space Camp w Orlando. Tam będą mogli trenować dalej i mierzyć się np. z brakiem grawitacji.

Do programu zgłosiło się ponad pół miliona kandydatów z 62 krajów. Z samych Węgier – pięć tysięcy. Lot w kosmos, którego doświadczą najlepsi, z pewnością będzie niezapomnianym i być może jedynym w swoim rodzaju przeżyciem. – 23 śmiałków poleci w kosmos i wrócą jako bohaterowie – mówi Anita Carra, jedna z koordynatorek akcji.

To jednak nie koniec atrakcji – na Sziget każdy znajdzie coś dla siebie! W Olympic and Sports venue można zadbać o tężyznę fizyczną, ze szczególnym wskazaniem na sporty drużynowe – można nawet zagrać w hokeja! – za to muskuły umysłu można prężyć w Logical Games Tent. W Hungaricum Village poznacie węgierską tradycję, sztukę, kuchnię i trunki oraz… nauczycie się chodzić na szczudłach (proponujemy: przed degustacją trunków). Giant Street Theatre to jak sama nazwa wskazuje królestwo teatru i performance’u, Magic Mirror zapewnia spotkania z kulturą queer (koncerty, dyskusje, pokazy filmowe), a w World Village można poznać z bliska kulturę afrykańską. Niesamowitych wrażeń dostarcza Ability Park – tu obywatele Sziget na własnej skórze mogą doświadczyć, jak żyją ludzie niepełnosprawni.

To wszystko i wiele, wiele więcej oczywiście na Sziget Festival – Wyspie Wolności.