Tosca na Nowej Muzyce

Tosca, Jamie Lidell, Öszibarack kolejnymi artystami VIII edycji Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Kiedy w 1997 roku wydali swój debiutancki album, zatytułowany Opera, uznano ich za kolejnych przedstawicieli prężnej wtedy sceny trip-hopowej, o tyle egzotycznych, że pochodzących z Wiednia. Trzy lata później, gdy zaprezentowali swoją kolejną płytę – Suzuki – mówiono, że przywracają na scenach klubowych uwielbienie dla latynoskich rytmów. Od tego czasu dołożyli do swojej dyskografii albumy z muzyką fortepianową, dubowe remixy swoich największych przebojów, zaczęli również współpracować z mniej lub bardziej znanymi austriackimi wokalistkami i wokalistkami, stając się w swoim kraju prawdziwą muzyczną instytucją, a w 2009 roku ich działalność muzyczna została nagrodzona austriacką nagrodą Amadeusza dla najlepszej grupy pop/rockowej. Łącząc klubowe rytmy, popową wrażliwość i nieustającą pasję do eksperymentowania z różnymi rodzajami muzyki, Richard Dorfmeister i Rupert Huber, działający wspólnie od 1994 roku jako Tosca, zapracowali sobie w ciągu tych prawie dwudziestu lat na miano klasyków muzyki elektronicznej i nowych brzmień, a my, korzystając z okazji jaką jest pojawienie się w tym roku ich najnowszego albumu Odeon, postanowiliśmy zaprosić legendarny duet po raz pierwszy do Polski. Jak brzmi i wygląda Tosca w 2013 roku? Przekonacie się już w ostatni weekend sierpnia, kiedy to obaj austriaccy mistrzowie pojawią się na naszej scenie z niesamowitym audio-wizualnym show, przygotowanym specjalnie na potrzeby prezentacji materiału z najnowszej płyty.

Zupełnie nowych piosenek możecie się również spodziewać po naszym kolejnym gościu, którego wielu z Was wyczekuje od 2008 roku, kiedy to całkowicie zahipnotyzował publiczność naszego festiwalu, odbywającego się jeszcze wtedy w Cieszynie. Pięć lat później muzyka Jamiego Lidella nie straciła ani odrobiny ze swojej świeżości, a brytyjski wokalista i kompozytor stał się jednym z najbardziej cenionych artystów, związanych z szeroko pojętą muzyką elektroniczną. Wraca do nas z zupełnie premierowym materiałem, wydanym w tym roku na albumie zatytułowanym po prostu Lidell, będącym wypadkową eksperymentów znanych z Multiplay i chwytliwych przebojów, którymi zasłynął na opublikowanej w 2010 roku płycie Compass, uznawanej powszechnie za jeden z najlepszych albumów XXI wieku. Minimalistyczne brzmienia prosto z Berlina, przeplatane z funkiem, soulem i wokalnymi popisami, miksowanie na żywo kolejnych partii głosu i instrumentów – wszystko to sprawia, że występy Lidella stanowią niezapomniane widowisko, w którym charyzmatyczna osobowość wokalisty odgrywa równie wielką rolę, co muzyka, a publiczność jest co chwilę zaskakiwana zupełnie niespodziewanymi pomysłami, tworzącymi jednorodną, hipnotyczną całość.

Hipnotyczne wrażenia zapewni Wam także jedna z najbardziej cenionych polskich kapel, eksperymentujących z muzyką z pogranicza rocka i elektroniki – Öszibarack. Zespół pojawi się w Katowicach z premierowym materiałem z tegorocznej płyty 12, która ukazała się w kwietniu i już bywa opisywana jako jeden z żelaznych kandydatów do tegorocznej polskiej płyty roku. Sięgając po wzorce znane z krautrocka, dance punka, czy rave’owej klasyki, Öszibarack w 2013 roku jest zupełnie innym zespołem, niż grupa która nagrywała takie płyty jak Moshi Moshi i Plim Plum Plam, a ich najnowsze kompozycje, stworzone bez udziału towarzyszącej im wcześniej wokalistki, to prawdziwe koncertowe killery, zdolne wprowadzić w trans nawet najbardziej wybredną publiczność.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 22-25.08.2013 – Katowice | Nowa Siedziba Muzeum Śląskiego
2 Dniowe Karnety (23-24.08.2013):
150 zł
Dostępne:
www.ticketpro.pl
www.ticketportal.pl
www.wlotki.pl
www.biletin.pl
Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice)

Więcej informacji na:

www.festiwalnowamuzyka.pl

Podobne

Komentarze: