Jesienią czekają nas trzy polskie koncerty największych – obok Sigur Rós i Björk – gwiazd muzyki z Islandii. Múm przyjadą nad Wisłą promować swoją najnowszą płytę.

Popularna grupa z Reykjaviku wróci do Polski z nową płytą – Islandczycy zagrają 1 października w Sali Wielkiej poznańskiego CK Zamek, 2 października w klubie Basen w Warszawie i dzień później we wrocławskim Alibi.

Múm po niemal piętnastu latach kariery, są już niemal instytucją na muzycznej scenie nie tylko w rodzimej Islandii. Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Ros, Gus, Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z Wyspy Gejzerów. Kilkukrotnie występowali także w Polsce, m.in. na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy „Finally We Are No One” z 2002 i ostatni „Sing Along To Songs You Don´t Know” sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alernatywnymi bestsellerami.

Zespół założyli w 1997r. Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki – Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kiuka lat występowali jako kwartet. W 2001 r. ukazała się ich debiutancka płyta Yesterday Was Dramatic, Today Is OK, która zyskała uznanie słuchaczy i bardzo entuzjastyczne recenzje. Islandczycy w swej muzyce doskonale połączyli nowoczesną elektronikę z ciepłymi brzmieniami „żywych” instrumentów. Na ich płytach i koncertach niezwykle syntetyczne rytmy i elektroniczne ozdobniki wspaniale wspógrają z dźwiękami akordeonu, trąbki, skrzypiec, banjo, chińskiej harfy i wielu innych, czasem egzotycznych, instrumentów.

Na początku 2006 r. działalność zespołu rozkwitła na nowo, dzięki udanym remiksom np. utworów zespołu Goldfrapp oraz występom na wielu festiwalach, jak SXSW, Sonic Festival czy Bestival. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm współpracują m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka / piano) , Hildur Guðnadóttir (wiolonczela / wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ ukulele/ różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele) czy Guðbjörg Hlín Guðmundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

Ostatnimi czasy múm podpisali ścieżkę dźwiękową do filmu i teatralnego przedstawienia „Jack & Diane”. W filmie można usłyszeć efekt ich współpracy z australijską królową popu – Kylie Minogue. Obecnie zespół pracuje nad swoim szóstym albumem, który ukaże się jesienią. Zapewne na październikowych koncertach w Polsce, obok utworów znanych ze wcześniejszych płyt, usłyszymy także premierowy materiał.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=g_uRwF6Aesg’]