Sigur Rós w stronę trip-hopu - 80bpm.net

Sigur Rós w stronę trip-hopu

Ikona islandzkiej elektroniki i delikatnego brzmienia rodem z mar sennych, Sigur Rós nie tylko wystąpi w Polsce, ale także – a może przede wszystkim – wyda nową płytę. Singel „Brennisteinn” pokazuje, że płyta „Kveikur” ostatecznie zrywa z eteryczną stylistyka zespołu.Kariera Sigur Rós przez lata toczyła się w tempie wręcz zastraszającym jak na delikatnych mieszkańców Islandii. Po solowym projekcie Jónsiego „Go” i jego soundtracku do filmu „We Bought a Zoo”, wieszczono koniec skandynawskiej ikony elektroniki. Sigur Rós potrafią na szczęście jednak zaskakiwać. „Valtari”, podobnie jak dwie poprzednie płyty zespołu, zyskało zagorzałych fanów i krytyków.

Ciężko jednak nie przyznać racji tym, którzy w zmianach personalnych w zespole oraz chwilowym artystycznym „oderwaniu” lidera, Jónsiego, widzą pozytywy. Sigur Rós nabrało chyba nowych sił, które z mocą islandzkiej wulkanu przelewa w swoich słuchaczy. Jest więcej niż pewne, że istniejąca już prawie 20 lat (!) grupa trafi do nowej rzeszy słuchaczy.

Premiera płyty „Kveikur” planowana jest na 17/18 czerwca 2013. Sigur Rós wystąpią w Polsce niedługo potem – 25 czerwca, w Amfiteatrze Parku Sowińskiego w Warszawie. Bilety w cenie 179 zł do nabycia na www.alterart.pl.

Sigur Rós „Kveikur” tracklista:
Brennisteinn
Hrafntinna
Isjaki
Yfirbord
Stormur
Kveikur
Rafstraumur
Blapradur
Var

islandia, kveikur, sigur ros, skandynawia