Czterej kolejni artyści, którzy pojawią się na VIII edycji Tauron Nowa Muzyka to wybuchowa mieszanka klasyków z debiutantami, zestaw zarówno dla miłośników elektroniki w najcięższych i najbardziej eksperymentalnych odmianach, jak i dla tych, którzy szukają mistrzowskiego hip-hopu lub pięknych melodii.

LFO (Low-Frequency Oscillator) to klasyk, którego nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu miłośnikowi techno. Dwójka artystów, którzy na przełomie lat 80-tych i 90-tych stworzyła podwaliny pod gatunki cieszące się w następnych latach gigantycznym uznaniem wśród miłośników elektronicznej muzyki tanecznej. Niezależnie od tego, czy fascynowałeś się wówczas hard techno, początkami IDM czy też radosnym szaleństwem przy acid housowych przebojach, wpływ Marka Bella i Geza Varley’a jest widoczny na każdym kroku. Choć w duecie nagrali zaledwie dwa albumy – debiutanckie Frequencies w 1990 roku i doskonale przyjęte Advance w sześć lat później – muzyka duetu z Sheffield wciąż uważana jest za jedno z najciekawszych zjawisk lat 90-tych. Klasę muzyków potwierdziły kolejne single oraz remixy dla takich gwiazd jak Africa Bambaata czy Radiohead, niestety w 1996 roku zespół zawiesił działalność, by powrócić w nowym tysiącleciu jako solowy projekt Bella, który w między czasie wyprodukował między innymi legendarny Homogenic Bjork oraz Excitera Depeche Mode. Praca z największymi gwiazdami muzyki elektronicznej nie pozostała bez wpływu na solową twórczość Bella, a trzeci album LFO opublikowany w 2003 roku okrzyknięto jednym z najbardziej udanych połączeń popowej wrażliwości na melodie i bezkompromisowego, eksperymentalnego techno. Jak ta klasyka elektroniki sprawdza się na żywo, będziecie mieli okazję sprawdzić już w sierpniu, kiedy to LFO pojawi się po raz pierwszy w Polsce, by zagrać na naszym festiwalu!

Nowe miejsce, nowa energia – nasza relacja z Tauron Nowa Muzyka 2012

Pomimo młodego wieku, klasykiem można nazwać także kolejnego brytyjskiego gościa VIII edycji Tauron Nowa Muzyka – Olivera Dene Jonesa, znanego miłośnikom dubstepu na całym świecie pod pseudonimem Skream. 26-letni Londyńczyk, który zadebiutował w 2006 roku doskonale przyjętym albumem zatytułowanym po prostu Skream!, to jedna z tych postaci, bez których dubstep wciąż tkwiłby w niszy okupowanej przez miłośników potężnych basów. Dzięki takim nagraniom jak Midnight Request Line czy dubstepowym remixom utworów La Roux i Bat for Lashes, niezbyt rozpopularyzowany gatunek zwrócił na siebie uwagę mainstreamowych mediów, rozpoczynając tryumfalny pochód, który trwa do dziś. Sam Skream nie spoczął jednak na laurach, przypominając się publiczności w 2010 roku albumem Outside the Box, współtworzył też jeden z pierwszych dubstepowych supergrup – Magnetic Man, której charakterystyczny MC Sgt. Pokes pojawi się u boku Skreama na katowickim koncercie.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=ffzJAC_wZtk’]

Nieco lżejszych dźwięków spodziewać się możecie natomiast na występie gwiazdy legendarnej niemieckiej wytwórni Kompakt – Dj-a Koze, który pojawi się w Katowicach, przywożąc set oparty na materiale ze swojego najnowszego albumu – Amygdala. Premierę płyty przewidziano na końcówkę marca tego roku, a wśród zaproszonych gości pojawiają się na niej tak zasłużeni twórcy współczesnej elektroniki, jak Caribou, Apparat czy Matthew Dear. Jak twierdzi sam twórca, który debiutował w latach 90-tych, wywierając ogromny wpływ na niemiecką scenę hip-hopową i zdobywając przez osiem lat z rzędu (!) tytuł najlepszego niemieckiego DJ-a, jego najnowsze nagrania są próbą stworzenia odpowiednika beatlesowskiego Sgt.Peppers Lonely Hearts Club Band i okazją do pokazania, jak ewoluowała muzyka taneczna w ciągu ostatniej dekady. Sety DJ-a Koze od lat zaliczane są do najciekawszych zjawisk na scenie nowych brzmień, a mistrzowskie opanowanie gramofonów i potężna biblioteka nagrań, sięgająca od złotej ery disco po najbardziej niszowe klasyki niemieckiego popu sprawiają, że każdy występ tego artysty to nieustający ciąg niespodzianek i zaskoczeń.

Niespodzianki to również specjalność jak na razie najmłodszego gościa tegorocznej edycji naszego festiwalu. MMOTHS już w 2010 roku zaskoczył miłośników muzyki na całym świecie, publikując w Internecie swój pierwszy utwór Blisters, który rozprzestrzenił się błyskawicznie, ciesząc się olbrzymią popularnością wśród blogerów zajmujących się promowaniem muzyki elektronicznej. Na 18 letniego twórcę zwrócili uwagę przedstawiciele wytwórni SQE Music, co zaowocowało debiutancką EP-ką, opublikowaną w marcu zeszłego roku, oraz występami u boku takich legend jak Aphex Twin i zaproszeniami na najważniejsze festiwale. Perfekcyjne połączenie organicznych brzmień z rozmarzonym chillwavem, okazało się być doskonałym przepisem na sukces, a zapowiadana na marzec kolejna EP-ka to bez wątpienia jeden z najbardziej wyczekiwanych albumów tego roku.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 22-25.08.2013
Katowice | Muzeum Śląskie

2 Dniowe Karnety – (23-24.08.2013) – Przedsprzedaż / Specjalna cena!
Cena: 130 zł
Dostępne:
www.ticketpro.pl
www.ticketportal.pl
www.wlotki.pl
www.biletin.pl
Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice)

Więcej informacji na:

www.festiwalnowamuzyka.pl