Y… tak. Beth Gibbons i spółka będą w Krakowie zapowiadać wrześniowy festiwal Sacrum Profanum (ten odbędzie się w dniach 14-21 września). Portishead będzie więc częścią „kampanii promocyjnej”. Jakkolwiek jednak brzydko to brzmi, informacja o ich koncercie w Polsce podnosi ciśnienie.

– Jest zaledwie kilka zespołów, które na Festiwalu Sacrum Profanum musiały się pojawić. Portishead, który obecnie przygotowuje swój czwarty album studyjny, jest jednym z nich. Wyjątkowa formacja w wyjątkowym miejscu – hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Najpewniej jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych tego roku – mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zobacz nasze zdjęcia i relację z koncertu Portishead na Bazant Pohoda Festival

Jak podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, trudno wyobrazić sobie lepszą zapowiedź festiwalu. – Po raz pierwszy w historii Sacrum Profanum, po dziesięciu zorganizowanych już edycjach, zdecydowaliśmy się zmodyfikować formułę wydarzenia. Festiwal zapowiadamy już nie tylko kampanią promocyjną. Teraz zapraszają na niego gwiazdy światowego formatu.

Zespół Portishead powstał w 1991 r w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 r. płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=SLrkE6T_m5Y’]

Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2005 r. spotkali się, aby zagrać koncert na rzecz ofiar tsunami w Azji. W 2008 r. ukazał się ich ostatni do tej pory album Third.

Muzycy Portishead chętnie angażują się w działania propagujące tolerancję i prawa człowieka. Nagrali m.in. specjalny utwór dla organizacji Amnesty International, a Geoff Barrow był kierownikiem muzycznym filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami – filmowego debiutu brytyjskiego artysty graffitti Banksy’ego.

Krakowskiej publiczności doskonale znany jest gitarzysta grupy Adrian Utley. Dwa lata temu wystąpił na Festiwalu Sacrum Profanum w finałowym koncercie Reich 75, a w ramach festiwalu Misteria Paschalia – wspólnie z Willem Gregorym z Goldfrapp – zaprezentował poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d’Arc.

Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.

Koncert odbędzie się 25 czerwca.

Bilety na koncert Portishead w Krakowie trafią do sprzedaży już jutro (1 marca). Kosztują: 199 zł i 149 zł. Będzie je można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

fot. Kaśka Paluch