15 stycznia 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się jubileuszowa Gala Paszportów Polityki. Będzie jej towarzyszyć specjalna oprawa.

Głęboko wierzymy, że niezależnie od postępu techniki, to człowiek – artysta pozostaje centralnym punktem rozwoju kultury. Zaprezentujemy widowisko, które w piękny sposób to przekonanie oddaje. Za muzyczną stronę Gali odpowiada Skalpel w składzie Marcin Cichy i Igor Pudło – laureatów Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna za rok 2005. Na scenie zobaczymy również Piotra Orzechowskiego – Pianohooligana.

Skalpel, fot. Bartosz Hołoszkiewicz
Skalpel, fot. Bartosz Hołoszkiewicz

SKALPEL

Pochodzący z Wrocławia duet, tworzą kompozytorzy i producenci: Marcin Cichy i Igor Pudło. Pracują ze sobą od 1998 roku, a w 2001 r. nawiązali współpracę ze słynną brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Muzyka, którą tworzą to połączenie tradycji z nowoczesnością.

W swojej twórczości muzycy Skalpela sięgali po polski jazz z lat 60. i 70., na jego bazie konstruując własną autorską wizję współczesnej muzyki, łączącej to, co najlepsze w jazzie, hip hopie i muzyce klubowej. Ich epka Sculpture z 2003 roku zniknęła ze sklepów już w dniu premiery. Rok później duet wydał swój debiutancki album Skalpel. Obydwie płyty zostały docenione przez fanów i krytyków na całym świecie.

Sukcesem artystycznym był też drugi album Skalpela Konfusion, dzięki któremu duet został laureatem prestiżowych Paszportów Polityki. Na świecie płyta Skalpel znalazła się w podsumowaniu Album Of The Year przygotowanym przez DJ Magazine. Album był też nominowany do BBC – Gilles Peterson Worldwide Music Awards 2004, obok takich sław jak Björk, hip-hopowych producentów N.E.R.D [Justin Timberlake, Snoop Dogg, Kelis, Britney i drum’n bassowego mistrza Roni Size’a. Płyty Skalpela znajdują się na wysokich miejscach w wielu rankingach najlepszych polskich albumów minionej dekady.

Podczas wrześniowego finału festiwalu Sacrum Profanum Skalpel sięgnął po twórczość współczesnych polskich kompozytorów i przedstawił ją w zupełnie nowych aranżacjach. Nie polegały jednak one na prostym przełożeniu języka muzyki współczesnej na muzykę klubową. Wrocławskii duet „opowiedział” ją po swojemu, traktując oryginały jako początek muzycznej podróży, w którą chcą zabrać słuchacza.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=UGs6_k5Ta0Y’]

PIANOHOOLIGAN (PIOTR ORZECHOWSKI)

Polski pianista jazzowy i kompozytor, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia.

Punktem zwrotnym w jego karierze było zdobycie I. Nagrody na prestiżowym Montreux Jazz Solo Piano Competition w ramach Montreux Jazz Festival 2011 w Szwajcarii. Zdobywca nagród i wyróżnień na najważniejszych konkurach i festiwalach w Polsce. Doceniany nie tylko jako pianista solowy i kompozytor, ale również jako lider kwartetu jazzowego High Definition, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów m.in. Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii. Mieszka w Krakowie.