Michał Urbaniak na Boogie Brain

Koncert inaugurujący 5. edycję festiwalu Boogie Brain swoją obecnością uświetni światowej klasy jazzman Michał Urbaniak, który wstąpi wraz z legendą polskiego jazzu zespołem Tie Break.

Michał Urbaniak, fot. materiały organizatorów

Występ Michała Urbaniaka odbędzie się 19 października br. na scenie Hali Opery naZamku wraz z zespołem Tie Break oraz ogłoszoną wcześniej formacją Jazzanova live-band i Paulem Randolphem. To będzie wieczór pełen jazzu…

Domem Michała Urbaniaka jest dziś Nowy Jork. Wcześniej były to Skandynawia, Warszawa i głównie robotnicza Łódź. I tylko tego jednego wieczoru słynny Urbanator przyjedzie do Szczecina, by zagrać koncert z muzykami Tie Break. Weteran spotka się na wspólnej sesji z twórcami, którzy w latach 80. zaproponowali „przejęcie” sukcesji po tzw. polskiej szkole jazzu lat 70-tych.

Kim jest Michał Urbaniak? Rocznik 1943. Pracoholik, jazzman, polska dusza, saksofonista, skrzypek. Bohater książki „Ja, Urbanator” Andrzeja Makowieckiego. Grał jazz w Szwecji, żeby zarobić na wymarzone organy Hammonda. Zakochany w amerykańskim stylu życia, wyjechał do USA. To był 1973 rok. Zdobył światową sławę, nagrał ponad 60 płyt, napisał muzykę do ponad 20 filmów. Grał w popularnych klubach (Village Vanguard, Village Gate) i w słynnych salach koncertowych (Carnegie Hall, Beacon Theatre, Avery Fisher Hall).
Z kim grał? Łatwiej wymienić tych, z którymi nie współpracował. Wystarczy powiedzieć, że do nagrywania projektu „Tutu” zaprosił go Miles Davis, a Urbaniak występował obok największych – m.in. Herbie Hancocka, Weather Report, Wayne’a Shortera, Marcusa Millera, Chicka Corei, Freddie Hubbarda. Nieustająco aktywny, poszukujący, doceniany. Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach polskich i zagranicznych pism muzycznych – w ankiecie pisma Down Beat w 1975 został zwycięzcą w wyborze krytyków w kategorii talent zasługujący na szersze uznanie, w 1976 zajął II miejsce jako skrzypek jazzowy, w 1992 jego nazwisko znalazło się wśród największych sław jazzu w pięciu kategoriach: album roku (II miejsce), muzyk roku (V miejsce), jazz electronic combo (V miejsce), kompozytor (IX miejsce) i skrzypek (IV miejsce). Również wielokrotnie wybierany był skrzypkiem roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

19 października 2012 Michał Urbaniak wystąpi z zespołem Tie Break w Hali Opery na Zamku na koncercie inaugurującym 5. edycję festiwalu Boogie Brain.

Tego samego wieczoru legenda polskiego jazzu spotka się na scenie z niemiecką formacją Jazzanova, która brawurowo wprowadziła „polish jazz” na parkiety europejskich klubów. Dziewięcioosobowy zespół Jazzanova live-band wystąpi wraz z wokalistą Paulem Randolphem

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne