W niedzielę 16 września, w dniu pierwszego z dwóch koncertów Sigur Rós zaplanowanych podczas tegorocznego Sacrum Profanum, w krakowskim Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27) odbędą się wyjątkowe projekcje filmów Heima oraz Inni – dokumentów w całości poświęconych islandzkiemu zespołowi.

INNI

Na pokazy specjalne zapraszamy o godz. 12.00 i 14.00. Bilety na film Heima kosztują: 20 zł (normalny) i 16 zł (ulgowy), a na film Inni – 36 zł (normalny) i 28 zł (ulgowy). Sprzedaż rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (13 sierpnia) w kasie Kina Pod Baranami.
Heima

reżyseria: Dean DeBlois
czas trwania: 97 min.
produkcja: Islandia/Wielka Brytania ‘2007
pokaz specjalny w Kinie Pod Baranami: 16 września, g. 12:00
Heima po islandzku znaczy „w domu” lub „ojczyzna”. W 2006 roku, w czasie niekończącego się, „magicznego” islandzkiego lata, Sigur Rós zagrało kilkanaście niezapowiedzianych koncertów w swoim kraju, dla swoich rodaków i przyjaciół. Gościli w lokalnych domach kultury, na miejskich placach, opuszczonych postindustrialnych budynkach, a nawet w sklepie z kawą lub po prostu w górskim plenerze. Całe tournée, złożone z 15 koncertów zostało sfilmowane i pokazane szerszej publiczności 27 września 2007 roku podczas Reykjavík International Film Festival. Dokument Heima to niezwykły wgląd w wewnętrzny świat jednego z najbardziej skromnych i oryginalnych zespołów na świecie, sfilmowanego w swoim naturalnym otoczeniu.

Inni
reżyseria: Vincent Morisset
czas trwania: 75 min.
produkcja: Islandia/Wielka Brytania/Kanada ‘2011
pokaz specjalny w Kinie Pod Baranami: 16 września, godz. 14:00
Inni to dokument poświęcony Sigur Rós stanowiący zapis koncertów zespołu w londyńskim Alexandra Palace w 2008 roku. Inni jest swego rodzaju kontrapunktem wobec obfitującej w lokalny koloryt Heimy. Reżyser, Vincent Morisset (autor koncertowego albumu Miroir Noir Arcade Fire) koncentruje się wyłącznie na muzyce, członkach zespołu, dźwięku i instrumentach. To niemal monochromatyczny obraz oferujący niezwykle bliską relację z zespołem, z pominięciem publiczności. Film, pierwotnie nagrany na tradycyjnej, 16 milimetrowej taśmie został wyświetlony i zarejestrowany cyfrowo z wykorzystaniem przeróżnych, często nietypowych filtrów optycznych. Całość sprawia wrażenie nagrania sprzed lat odnalezionego na długo nieodwiedzanym strychu. W filmie znalazły się również materiały archiwalne zarejestrowane w czasie pierwszych dziesięciu lat istnienia zespołu. „Inni” to intymność w samym środku wielkiej sceny. To wyabstrahowane gesty i wyraziste szczegóły. To hołd dla wyjątkowej energii zespołu Sigur Rós. Film zostawia miejsce na wszystkie piękne obrazy, które przychodzą nam do głowy, kiedy słuchamy ich muzyki – mówi reżyser Vincent Morisset.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=wR_uuIFszJU’]

Przypominamy, że tegoroczna jubileuszowa 10. edycja festiwalu Sacrum Profanum rozpocznie się 9 września i potrwa ponad tydzień (do 17 września). Publiczność usłyszy utwory najlepszych polskich kompozytorów: Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Cezarego Duchnowskiego, Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka i Sławomira Kupczaka w interpretacji znakomitych zespołów. W koncercie finałowym Polish Icons (15 września) Kronos Quartet oraz gwiazdy legendarnej wytwórni Ninja Tune: DJ Vadim, Grasscut, DJ Food, King Cannibal i Skalpel przedstawią wybrane utwory gigantów polskiej sceny muzycznej. A 16 i 17 września – po raz pierwszy na jednej scenie wystąpią Kronos Quartet i Sigur Rós. Więcej o festiwalu: www.sacrumprofanum.com