DJ Vadim w finałowym koncercie Sacrum Profanum

DJ Vadim – hiphopowy wizjoner, jedna z ciekawszych postaci brytyjskiej sceny muzycznej, znany każdemu miłośnikowi wytwórni Ninja Tune, DJ, producent, a także reżyser i obiecujący fotograf – zamyka grono artystów, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu tegorocznej, 10. edycji festiwalu Sacrum Profanum.

DJ Vadim

15 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, DJ Vadim stanie na jednej scenie z muzykami Kronos Quartet oraz innymi gwiazdami legendarnej wytwórni, takimi jak: Grasscut, DJ Food, King Cannibal, Skalpel. Artyści przedstawią wybrane utwory gigantów polskiej sceny muzycznej: Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=NmU8yN6U3qM’]

DJ Vadim (właściwie: Vadim Peare) urodził się w Sankt Petersburgu, dorastał w Londynie, a dziś jest prawdziwym obywatelem świata: swój czas dzieli między Londyn, Nowy Jork, Berlin… i niezliczone podróże. W ciągu wielu lat aktywności na scenie ugruntował swoją pozycję jednego z najlepszych niezależnych producentów na świecie. Koncertuje i współpracuje z uznanymi i dopiero wschodzącymi gwiazdami, przekracza granice kontynentów, języków, kultur. W 1994 roku założył własną niezależną wytwórnię Jazz Fudge, a już rok później dołączył do Ninja Tune. Tak rozpoczęła się jego muzyczna przygoda, która trwa już blisko dwadzieścia lat i której rezultaty obejrzeć można było już ponad 2,5 tysiąca razy w 68 krajach.

„Lubię Polskę” – nasz wywiad z DJ Vadimem

Krytycy opisując muzykę tworzoną przez DJ’a Vadima najczęściej określają ją jako niesłychanie innowacyjną. Nawet przelotne spojrzenie na bogatą dyskografię Vadima wystarcza by stwierdzić, że tworzył muzykę, dla której nazwę zdołano wymyślić dużo później: nagrywał dubbstep zanim ludzie usłyszeli o nim w Croydon, łączył bity przyszłości wiele lat wcześniej zanim ludzie zaznajomili się z trip hopem.

Artyście skutecznie udaje się uniknąć zaszufladkowania. Mówił o tym, w jednym z wywiadów: Podzielam opinię Milesa Davisa, który stwierdził że nienawidzi, gdy muzyka jest definiowana i dzielona na gatunki przez gazety. Nie uznaję podziałów w muzyce na ten, czy inny gatunek. Dla mnie istnieją tylko dwa rodzaje muzyki – dobra i zła, i naprawdę nie uważam siebie za wykonawcę konkretnego gatunku.

Zawsze stara się przekraczać granice i być ciągle na bieżąco z technologicznymi nowinkami, których używa zarówno w studio, jak i na scenie. W czasie podróży po świecie chłonie lokalną specyfikę i rytmy – tworzy z nich prawdziwą muzykę świata, pełną „globalnego wdzięku”. Jest często określany mianem Johna Coltrane’a hip hopu. Ma w swoim dorobku tak znaczące nagrania jak: The Terrorist, Black is the night i Bluebird. Współpracował ze znakomitymi muzykami, wokalistami i zespołami, jak: DJ Krush, Stevie Wonder, The Roots, Prince, Public Enemy, Dilated Peoples, Kraftwerk, Sly and the family stone, Fat Freddy’s Drop, Super Furry Animals, czy Paul Weller. Był założycielem i zarazem producentem The Bug, The Isolationist, The Russian Percussion, One Self i The Electric. Szczególnie miło wspomina współpracę z hiszpańską grupą 7 Notas 7 Colores, z którą w 2001 roku zdobył nominację do Latin Grammy.

DJ’a Vadima nigdy nie brakowało na najbardziej prestiżowych muzycznych imprezach takich jak Sonar, Glastonbury, Big Chill, V Fest, Fuji Rock, Roskilde, Exit, VInarock, Moscow Street Ball (gdzie wystąpił dla 40 tysiecy widzów), Notting Hill Carnival czy Shambhala. Jego radiowa audycja dla BBC World Service Around the World in 8 Relays doczekała się nominacji do nagrody Sony.

Artysta ma na swoim koncie 6 solowych albumów, 1 remix album, 5 albumów grupowych (The Isolationist – 1999; The Bug – 1994, One Self – 2005; The Electric – 2011), niezliczone składanki i remiksy. Koncertuje blisko 180 razy w roku.

Wrześniowy występ podczas Sacrum Profanum w koncercie Polish Icons nie będzie pierwszym kontaktem muzyka z Polską i naszą sceną muzyczną. Oprócz kilku tras koncertowych w naszym kraju, DJ Vadim ma na swoim koncie współpracę z lubelskim wydawnictwem EtRecs, z którym przygotował epkę Synergy, a dzięki przyjaźni z Igorem Boxx’em miał możliwość nagrywania z Urszulą Dudziak. Najlepiej wspomina swoją pierwszą wizytę w Polsce: Wciąż mam w pamięci wizytę u DJ’a Igora Pudło ze Skalpela. Zaproponował wtedy, że moglibyśmy przy okazji odbyć taki mały koncertowy tour po pięciu dużych polskich miastach. (…) Nie słyszałem wcześniej o Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, czy Wrocławiu. Wiedziałem tylko, że jest Warszawa i Gdańsk… Ostatecznie zgodziłem się, a kiedy wylatywałem do domu, myślałem, że pięć miast to za mało, że następne tournée musi obejmować co najmniej piętnaście… Tu się tyle dzieje!

Obecnie DJ Vadim kończy pracę nad nowym albumem Don’t Be Scared, którego premierę zaplanowano we wrześniu.

Bilety na koncert można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) i w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2). Kosztują: 99 zł (Sektor 1, miejsca stojące bliżej sceny) i 66 zł (Sektor 2, miejsca stojące dalej od sceny).

Więcej o koncercie i programie festiwalu: www.sacrumprofanum.com

Tagi: , , , , ,