Ambientowa noc – wygraj płyty i wejściówki

Ambient to gatunek muzyczny, który kojarzy się zazwyczaj ze spokojnymi, delikatnymi dźwiękami. Dźwięki natury przetwarzane są elektronicznie, tworząc minimalistyczne, kojące kompozycje. Zetknięcie czterech muzycznych osobowości ze świata ambientu udowodni, że ten gatunek nie jest jeszcze do końca wyeksploatowany i potrafi zaskoczyć.
23 maja, w krakowskim klubie Alchemia, odbędzie się prawdziwe święto ambientu. Na jednej scenie zagrają eksperymentalny ambient-dubowy Mathias Delplanque (Francja) i ambient-doomowy projekt Nadja, znanego i cenionego kanadyjskiego muzyka, Aidana Bakera.

Niedawno ukazała się szesnasta już kompilacja Mathiasa z serii „Fear Drop” Tym razem wśród „Muzycznych Krajobrazów” znalazły się także te zapożyczone od Aidana Bakera właśnie. Muzyka Bakera znalazła się też na wydawnictwie z 2007 roku – była to trzynasta odsłona „Fear Drop”. Więcej na www.feardrop.net.

Jako patroni medialni imprezy mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie oraz dwa zestawy płytowe z muzyką artystów – dla tych, którzy do Krakowa nie będą mogli dojechać. Wystarczy, że na adres jmj @ 80bpm.net wyślecie maila o tytule „Ambient konkurs” a w treści maila podacie, która nagroda Was interesuje oraz swoje imię nazwisko i adres.  Na Wasze maile czekamy do 16 maja!

Mathias Delplanque (znany też pod pseudonimem „Lena”) jest kompozytorem i performerem z dziedziny muzyki elektronicznej i eksperymentalnej – nie tylko tworzy i improwizuje autorską muzykę, ale także kreuje nowoczesne instalacje dźwiękowe. Znany jest ze swojej ambient-dubowej twórczości, w której typowy dla ambientu minimalizm podbudowuje mocnymi, mięsistymi basami.

Latest tracks by Mathias Delplanque

„To prawdziwy powrót do ambient-dubowego domu, gdzie basy, oszczędność formy, klimatycznie zapętlone frazy i sznyt minimal techno są stałym elementem wystroju wnętrza. Wracamy do słynnego „Uncertain Trail”, sycimy się głębokością i przestrzennością brzmienia. To cztery transowe, atmosferyczne kawałki, w których pozornie nie dzieje się nic, ale tak naprawdę – gdy skupimy się na tym, co słyszymy – uświadomimy sobie ile smaczków Delplanque prawie niezauważalnie wtłacza w swoje kompozycje”.
Kaśka Paluch, 80bpm.net, recenzja „Circonstances / Variations” (luty 2010)

Duet Nadja (Aidan Baker i Leah Buckareff) tworzy muzykę, określaną ogólnie, jako drone – jest to pochodna ambientu, gdzie brzmienie jest ciemniejsze, a użycie żywych instrumentów (gitara, akordeon) – częstsze. Baker i Buckareff w swojej muzyce łączą minimalistyczną stylistykę atmosferycznego ambientu z elementami shoegaze, a nawet cięższym brzmieniem muzyki metalowej.

„Ze wszystkich drone metalowych zespołów, Nadja potrafi najlepiej wychwycić moment przejścia od brzmienia tak masywnego, że aż zniekształconego, do spokojnego i jednostajnego. Nagle przytłaczająca ściana dźwięku, wprawiająca całe ciało w wibracje, staje się doświadczeniem nie tyle fizycznym co zmysłowym”.
Jayson Greene, „Pitchfork”, recenzja „When I See The Sun Always Shines On TV” (2009)

Koncert Mathiasa Delplanque i Nadja odbędzie się w środę, 23 maja, o godz. 21 w krakowskim klubie Alchemia. W ramach suportu wystąpi krakowski DJ Kepa Yew (Prima Materia/Radiofonia) z altowiolistką Dorotą Mortek, a w ramach afterparty zaprezentuje się młody zespół z Sosnowca, Arrm.

Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu będzie można zakupić w klubie oraz bezpośrednio na stronie Alchemii.

Więcej na www.facebook.com.

Plakat Nadja & Mathias Delplanque

Tagi: , , , , ,