Doborowe towarzystwo na Dniach Woj. Śląskiego

Tricky (fot. materiały promocyjne)

Niezwykle interesująco prezentuje się muzyczna obsada Dni Województwa Śląskiego. Wśród zaproszonych gwiazd trip-hopowe tuzy: Lamb i Tricky.

Czwarta edycja Dni Województwa Śląskiego, które w tym roku przypadają na dni 9-13 maja, będzie obfitowała w niezwykle ciekawe doznania. Jej muzyczna oprawa sprawia wrażenie uszytej na miarę dla wszystkich miłośników elektroniki i alternatywy. Do Katowic, Chorzowa, Sosnowca, Rybnika, Częstochowy i Bielska-Białej zjadą wykonawcy prezentujący to, co w muzyce najciekawsze. W pięciu miastach zagrają legendy trip-hopu: Lamb i Tricky, szaleni Emir Kusturica i Manu Chao, syn Boba Marley’a Ky Mani Marley czy młodzi i obiecujący Woodkid oraz Chew Lips. Nie zabraknie również wykonawców z Polski.

A oto pełny plan imprezy:

Katowice – Chorzów
9 maja
Plac Sejmu Śląskiego
Renata Przemyk i Sokół Okrestar
Emir Kusturica i The No Smoking Orchestra

10 maja
Plac Sejmu Śląskiego
Loco Star/ Chew Lips

11 maja
Plac Sejmu Śląskiego
Support/ Gooral/ Woodkid

12 maja
Plac Sejmu Śląskiego
Lamb

Jazz Club Hipnoza
Tempo Clash

Chorzowskie Centrum Kultury
Genesis Classic

13 maja
WPKiW
Manu Chao La Ventura

11-13 maja
Kino Światowid
OFF Club


Bielsko-Biała
Teatr Polski w Bielsku-Białej

9 Maja
Ted Keijser – warsztaty z Klaunem
Folkwang Tanzstudio Essen

10 maja
Teatr Bu… z Moskwy

11 maja
Pantakin da Venezia

12 maja
Fondazione Teatro Piemonte Europa
Theater in Kragujevac

13 maja
Koncert Jane Birkin


Częstochowa

10 maja
Klub Teatr From Poland
Pandadread, Mystic MC, Radikal Guru + Cian Finn

11 maja
Plac Biegańskiego
Good Vibes Soundsystem, Sensi Milion, Konopians, Ragana, DHLMasak-rah, Bakszysz, Ky Mani Marley
Klub RURA
Splendid sound, Pablopavo i Ribbeck

12 maja
Parking Teatru Muzycznego
Rise up! sound system, Dubseed sound system, Bush Chemist i King General, Culture Freeman i Soom T

13 maja
Klub Carpe Diem
Mesajah


Rybnik

9 maja
Rybnickie Centrum Kultury
Spotkanie z Józefem Krzykiem

10 maja
Kulturalny Club
Tomas Kacko i Orchester

11 maja
RCK
Zawiało/ Atmasfera

12 maja
Rynek
Happening Orkiestr Dętych
Kampus
Carrantouhil, Salake, Pipes&Drums, Balkan-Celtyic Power Project


Sosnowiec

10 maja
Art Cafe Muza
Drekoty/ The Band of Endless Noise

11 maja
Park Sielecki, Digit All Love, HiPiersonjiK, Julia Marcell, Tricky

12 maja
Park Sielecki
The Abstinents, Holly Blue & Sound Ptersburg, St. James Hotel, Keira is you, TBA

 

Więcej szczegółów dotyczących wykonawców znajdziemy w informacji organizatorów:

Nasze działania zaczynamy 9 maja jednocześnie w kilku miastach Śląska i Zagłębia. Miłośników tańca i teatru zapraszamy do Bielska-Białej, gdzie na deskach teatru (nazwa, w programie jest tylko ‘duża scena’) pojawią się legendarni artyści z Folkwang Tanzstudio Essen ze spektaklem „Drops of Rain in Perfect Days of June oraz July”. Istniejący od 80 lat zespół zasłynął współpracą z tak cenionymi choreografami, jak Pina Bausch czy Urs Dietrich i jest powszechnie uznawany za jedną z najnowocześniejszych kompanii teatralnych w Europie. Najmłodszych fanów sztuk scenicznych ucieszy zaś zapewne informacja o rozpoczynających się w tym samym terminie trzydniowych warsztatach, prowadzonych przez cenionego klowna – Teda Keijsera.

 

Tego samego dnia dla mieszkańców Chorzowa i Katowic przygotowaliśmy ofertę filmowo-muzyczną, która powinna ucieszyć nawet najbardziej wybrednych koneserów sztuki. W Katowicach Muzeum Śląskie rozpocznie czterodniowy Festiwal Filmów o Sztuce, podczas gdy centrum miasta, Plac Sejmu Śląskiego zajmie olbrzymia scena na której usłyszymy Renatę Przemyk, wykonującą piosenki z regionu Bałkanów wraz z towarzyszącymi jej instrumentalistami z Sokół Orkestar, a tuż po niej swoją ognistą mieszankę rockowych brzmień, cygańskich trąbek i tanecznego szaleństwa zaprezentuje wyśmienity serbski reżyser Emir Kusturica oraz prowadzeni przez niego muzycy, występujący pod szyldem The No Smoking Orchestra.

 

 

Kolejnego dnia do listy świętujących miast dołączy duchowe serce Śląska – Częstochowa, gdzie pokazem filmowym oraz koncertami zainaugurujemy przegląd najciekawszych zjawisk we współczesnej muzyce reggae. Zaglądając do Klub Teatr From Poland mogą się Państwo spodziewać potężnej dawki pozytywnych wibracji oraz jamajskich rytmów w wykonaniu najlepszych – Radikal Guru, Cianna Finna i Pandread. Kolejnym ważnym punktem na mapie regionu jest Rybnik. To tam w klubie muzycznym Kulturalny Club wystąpi niesamowity Tomas Kocko i jego pochodząca z Czech orkiestra, która udowadnia, że muzyka z Beskidów nie jedno ma imię. Ci z Państwa, którzy tego dnia odwiedzą Bielsko-Białą mogą natomiast liczyć na olśniewające występy moskiewskiego Teatru Bu…, przyjeżdżającego z aż dwoma programami – mini widowiskiem muzycznym oraz fragmentami Mistrza i Małgorzaty w międzynarodowej obsadzie.

 

Nie zapominamy także, to oczywiste, o miejscowych twórcach, którzy trzymają rękę na pulsie najnowszych muzycznych trendów. To właśnie oni przejmą 10 maja w swoje niepodzielne władanie Art Cafe Muza w Sosnowcu. W trakcie tego koncertu, stanowiącego wstęp do Sealesia Festival 2012 będą Państwo mieli okazję usłyszeć Drekoty – grupę złożoną z artystek powiązanych z zespołami The Complainers i Kawałek Kulki, a także The Band of Endless Noise – jednego z tych polskich zespołów, które od lat śmiało konkurują ze światową czołówką post-rocka. W tym samym czasie katowicki Plac Sejmu Śląskiego przejmą gwiazdy muzyki elektronicznej – polska grupa Loco Star w doskonały sposób łącząca jazzowe wpływy z tanecznymi rytmami oraz brytyjski duet Chew Lips, którego debiutancki album „Unicorn” został powszechnie uznany za jedną z najważniejszych płyt 2010 roku.

 

11 maja znów wracamy do Bielska-Białej by zachwycić się występami Pantakin da Venezia – grupy teatralnej uznawanej za najważniejszych spadkobierców i innowatorów tradycyjnej comedia dell’ arte. O tej samej porze w częstochowskim Parku Biegańskiego rozpocznie się kilkugodzinny festiwal reggae, w trakcie którego będzie można usłyszeć zarówno lokalnych twórców tego gatunku muzycznego – Goodvibes Sound System, Sensi Milion, jak i uznane gwiazdy z Polski – Bakszysz, a także z zagranicy – finał wieczoru będzie należał do syna Boba Marley’a – Ky Mani Marley’a. Ky Mani swoją twórczością udowadnia, że w rodzinie Marley’ów talent i geniusz muzyczny jest obecny w każdym pokoleniu. Gdyby komuś wciąż było mało pozytywnych brzmień to już o 21:30 w częstochowskim klubie Rura, rozpocznie się kolejny koncert na którym pojawi się między innymi najgorętsza gwiazda polskiego ragga i dancehallu, wyśmienity wokalista i tekściarz Pablopavo.

 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje przygotowane na ten dzień. W Rybnickim Centrum Kultury w atmosferę prawdziwego święta wprowadzą Państwa dwa zespoły – polska grupa Zawiało, wykonująca archaiczne pieśni z terenów Polski, Słowiańszczyzny i Bałkanów, oraz uwielbianą w Polsce ukraińską grupę Atmasfera, podbijającą od lat wszystkie folkowe festiwale na świecie potężną mieszanką rocka, starożytnych języków i nawiązań do muzyki praktycznie wszystkich kultur świata. Szukających odmiennych wrażeń muzycznych zapraszamy w tym samym czasie do Katowic, gdzie na placu Sejmu Śląskiego zagra uwielbiany przez śląską klubową publiczność bielszczanin Gooral, prezentujący energetyczne rytmy z pogranicza house, dubstepu i muzyki góralskiej oraz Woodkid – francuski twórca popularnych teledysków (między innymi Lany del Rey), który tym razem da się poznać od innej strony – jako autor wysmakowanych folkowych kompozycji, pozwalających na hipnotyczną podróż do różnych zakątków świata.

 

W tym samym czasie w katowickim Kinie Światowid rozpocznie swoją działalność Off Club. To właśnie tutaj w ciągu trzech dni – 11 – 13 maja największe gwiazdy współczesnej alternatywy zaprezentują muzykę do najciekawszych dokonań z historii kina oraz współczesnych produkcji. Zaczynamy od amerykańskiej formacji Barn Owl, którzy swoimi wywodzącymi się z folka improwizacjami uświetnią pokaz filmuOprócz tego nie ma nic”, stworzonego przez Wilhelma Sasnala. Kolejny dzień to występ A Hack and Hacksaw, amerykańskiej orkiestry zafascynowanej europejskim folkiem, idealnie współgrającym z filmem „Cienie Zapomnianych Przodków”, autorstwa jednego z największych klasyków kina – Sergieja Pradżanowa. Ostatni koncert w tym cyklu to pokaz filmu dokumentalnego „Fata Morgana”, w reżyserii Wernera Herzoga, któremu towarzyszyć będzie mroczna, elektroniczna muzyka Tima Heckera.

 

11 maja warto się wybrać również do Sosnowca, gdzie przygotowaliśmy coś dla wszystkich spragnionych muzyki na najwyższym światowym poziomie. To właśnie tam, w Parku Sieleckim będą mogli Państwo zatańczyć do dźwięków tworzonych przez Digit All Love, wzruszyć się bezpretensjonalnością Julii Marcell, jedynej polskiej piosenkarki, która śmiało może stawać w szranki z gwiazdami pokroju Bjork czy PJ Harvey, i wreszcie usłyszeć Tricky’ego, niekwestionowaną legendę trip-hopu, który po latach występów na całym świecie, wreszcie po raz pierwszy pojawi się na Śląsku!

 

Przedostatni ze świątecznych dni, to kontynuacja działań we wszystkich wymienionych miastach. Bielsko-Biała po raz kolejny przyjmie na siebie rolę teatralnej stolicy Śląska, goszcząc najważniejszą serbską grupę teatralną – Theater in Kragujevac – która przywiezie spektakl Królowa piękności z Leenane, podczas gdy Rybnik stanie się folkowym centrum Polski. Już o godzinie 15:00 na miejskim rynku odbędzie się happening z udziałem licznych orkiestr dętych, natomiast wieczór będzie w całości należał do muzyki celtyckiej i bałkańskiej – zobaczymy legendarną śląską formacje Carrantuohill, słynącą z żywiołowych aranżacji muzyki irlandzkiej, która tym razem połączy swoje siły z prawdziwymi gwiazdami muzyki bałkańskiej – Fanfare Ciocărlia

 

12 maja to także finał obchodów Dni Województwa w Sosnowcu i jak na finał przystało, przygotowaliśmy coś dla wszystkich wielbicieli polskiej muzyki. Właśnie tam,  podczas odbywającego się w Parku Sieleckim Sealesia Festival 2012 pojawią się The Abstinents, Holly Blue & Sound Petersburg, St. James Hotel oraz Keira is You – prawdziwa czołówka polskiego niezależnego rynku muzycznego. Jeśli preferują Państwo nieco inne brzmienia, to warto się tego dnia wybrać na katowicki Plac Sejmu Śląskiego, gdzie w Jazz Clubie Hipnoza zagra uwielbiana przez polską publiczność trip-hopowa formacja Lamb. Tuż po ich występie zapraszamy na imprezę z cyklu Red Bull Academy: Tempo Clash podczas której klimat londyńskich klubowych parkietów odtworzy doborowa ekipa brytyjskich DJ-ów i producentów: Kutimah, Om Unit, Blue Daisy, kidkanevil i Offshore. Kolejną alternatywą na spędzenie tego dnia, jest wizyta w chorzowskim Centrum Kultury i doskonała zabawa przy muzyce Ray’a Wilsona, który razem z Berlin Symphony Ensemble zaprezentuje porywający program Genesis Classics, złożony z największych przebojów grupy Genesis.

 

Finałowy dzień obchodów to kolejne wizyty w najważniejszych miastach regionu – częstochowski klub Carpe Diem zaprasza na występ Mesjaha, jednego z najciekawszych polskich twórców reggae, podczas gdy w Bielsku-Białej pojawi się z jedynym koncertem w Polsce wybitna aktorka i piosenkarka, muza i wieloletnia partnerka Serge’a Gainsbourga, niezapomniana Jane Birkin. Największą niespodziankę przygotowaliśmy jednak dla tych, którzy zdecydują się 13 maja odwiedzić Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, gdzie zagraj po raz pierwszy na Śląsku, wyczekiwany od wielu lat bezkompromisowy bard odrzuconych i wykluczonych, sam Manu Chao! Jego muzyka, łącząca wpływy niezliczonych kultur z brzmieniami reggae, rocka i folku, to prawdziwy huragan dźwięków, niszczący wszystkie granice, zacierający wszelkie podziały – idealne zwieńczenie czterech dni imprez, pokazujących gdzie tak naprawdę znajduje się kulturalne Serce Europy!

Rafał Maćkowski

Podobne