Henrik Schwarz (fot. backroom-entertainment.de)

To może być jeden z ciekawszych z występów początku wiosny. Henrik Schwarz Live zagra w Sopocie.

Producent i DJ, który jest jedną z twarzy wytwórni !K7 wystąpi 14 kwietnia w sopockim klubie Sfinks 700. Będzie główną gwiazdą wieczoru, w trakcie którego zaprezentują się także rodzimi DJ-e. Początek imprezy został zaplanowany na godzinę 22:00, a pełny jej program prezentuje się następująco:
Main;
HENRIK SCHWARZ (!K7, Innervision, Berlin)
TwinsofSound (!OHM/Olsztyn)
Sodoma (Sfinks700)
Vacos (Sfinks700)
MiT (Sfinks700)
SB (Sfinks700)
Paryss

Fountain;
Radekk (Neverending Story/Plastelina)
Pan Damian
Sick
K2K

Bilety:
25 PLN – Przedsprzedaż
30 PLN – Do 24
35 PLN – Po 24

Henrik Schwarz urodził się i dorastał w południowych Niemczech. To tam stawiał swoje pierwsze kroki jako dj w lokalnych klubach gdzie grał rap, hip hop, nietuzinkowy groove, jazz i techno rodem z Detroit. Wkrótce po tym
zainteresował się tworzeniem własnej muzyki realizując swoje pierwsze autorskie produkcje uzywając komputera.
Kiedy w 1998 roku otrzymał swojego pierwszego laptopa rozpoczął używanie go w swoich djskich setach i wkrótce laptop
zaczął odgrywać niezwykle ważną rolę w jego muzycznej aktywności. Ukończywszy w 1999 roku studia z projektowania
graficznego postanowił przenieść się do Berlina i przez kilka lat pracował w zawodzie. Wkrótce jego muzyczna aktywność zaczęła przynosić efekty. Dostał szansę stworzenia swojej własnej wytwórni muzycznej razem z Sasse Lindblad’em (Sunday-Music). Lindblad w 2002 roku, nakładem swojej wytwórni Moodmusic wydał pierwszy winyl Schwarza pod tytułem 'Supravision EP’. „Marvin” jeden z numerów na płycie zyskał zainteresowanie djów z różnych zakątków świata, a w szczególności dja BBC Gilles’a Peterson’a, który puściwszy to w swoim show wywołał lawinową fascynacje Schwarz’em. Od tego momentu wszystko potoczyło się ekspresowo: otrzymał pierwsze prośby o remixy, zaczął podróżować do Anglii i innych krajów europejskich. Następny utwór „Jon” wypuszczony przez wytwórnię Sunday-Music jak i VChicago” wypuszczone przez Moodmusic stały się niezwykle popularne i pozwoliły mu podnosić jakość swoich tworów. Dzięki międzynarodowym bookingom, podróżom do Stanów Zjednoczonych i Japonii Henrik polepszył jakość „Henrik Live Show” i jest teraz jedym z najbardziej pożądanych artystów wystepujących na scenie muzycznej. W tym samym czasie wyprodukował strumień bardzo dobrze przyjętych remiksów i numerów. „Walk A Mile In My Shoes for Coldcut” wypuszczone dla Ninja Tune stało się jednym z największych hitów klubowych 2006 roku. „Leave My Head Alone Brain” rozciągnęło most pomiędzy jazz’em, techno i soul’em I zostało rewelacyjnie przyjęte przez dji grających hip hop jak i tych
którzy lubują się w stylistyce house, techno oraz stało się największym do tej pory hitem Sunday Music. Do chwili becnej zrobił remixy dla takich znakomitości jak Mari Boine (Universal), Kuniyuki (Mule Musiq), DJ Hell,Tosca (G-Stone), Ethnic Heritage Ensemble (deeper soul), James Brown,Dark Globe Feat. Boy George, Omar Feat. Stevie Wonder, Jazzanova, Jesse Rose, Detroit Experiment, Michael Jackson (Motown) i wielu innych.
W efekcie coraz szerszego poznania go przez światową publikę w 2006 roku, !K7 poprosilo go o przygotowanie jednej z
serii ich słynnych Dj-Kicks. Rezultat został okrzyknięty „serią z najwyższej półki” i doprowadził do kolejnej współpracy wytwórni z Henrikiem: Henrik Schwarz na żywo ze swoimi nagraniami z innych występów dookoła świata.
Z Dixonem i Ame z Innervisions Henrik wypuścił „Where we at” z Derrick’iem Carterem na wokalu, które stało się chodzącą klasyką i rozpoczęło bliską i owocną, trwającą po dzień dzisiejszy współpracę pomiędzy Schwarzem a Innervisions. Efektem tych działań są wydane z sukcesem utwory i remixy, takie jak „I Exist Because Of You”, „Ane  Brun – Headphone Silence (Henrik Schwarz Remix, Dixon Edit)”, Crocodile Iv-Rmx dla Underworld, Hold My Hand Iv-Rmx dla Unkle i wiele innych, które swą kulminację uzyskały w ciągu wielu występów w roku 2009.
W tym samym roku doszło również do wypuszczenia bardzo dobrze odebranej kompilacji Grandfather Paradox gdzie Henrik Schwarz, Ame i Dixon zrobili przegląd minionych pięćdziesięciu lat minimalistycznej muzyki poczynając od Stevie Reich’a do Roberta Hooda. Wspólnie postanowili skorelować przeszłość i teraźniejszość i z pomocą dzisiejszej
technologii rzucić wyzwanie przyszłości. Na początku roku 2010 Henrik stworzył Schwarznonatora. Jest to wtyczka do
programu muzycznego stworzona na bazie środowiska programowego max/msp. „Schwarzonator” pomaga tworzyć spójne, harmonijne struktury dla muzyków komputerowych. Pomaga również w interakcjach pomiędzy muzykami i wiedzie do kolejnej istotnej dyskusji o użyciu komputera jako instrumentu muzycznego. Więcej oprogramowania tego pokroju zostanie stworzonych przez Henrika w przyszłości by poszerzyć możliwości show i improwizacji jakie dają komputery.
Henrik do tej pory pracował nad przedstawieniami na żywo z Chicago Based Jazz Trio, Ethnic Heritage Ensamble w
Bordoux, Chicago, etc. Jego najświeższym projektem na żywo jest ten z światowej sławy wirtuozem jazzu Bugge
Weseltoftem z Norwegii. Projekt odwiedził już Berlin, Oslo, itd. Chodzi w nim o improwizacje pomiędzy laptopem a
pianinem granym przez dwóch muzyków którzy mają ogromną wiedzę z zakresu tematycznego drugiego muzyka. 2010rok zaprowadził duet do Londyńskiego Royal Festival Hall z jeszcze większą ilością przedstawień między innymi w filharmonii w Kolonii, Norweskim Festiwalu Numusic i wielu innych dookoła świata.
W 2011 praca nad rozwojem muzycznym zaowocowala w takie perełki jak „I Exist Becouse of You”, remiksy dla Fritz Kalkbrenner’a, Kraak & Smaak, Omar’a czy wreszcie Emanuela Jal’a (Kuar) oraz Detroit Experiment.
Niewątpliwie postać Henrika Schwarz’a to pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki elektronicznej. Bez wątpienia zaspokoi oczekiwania fanow jazzu, soulu, house, czy techno. Artysta zagra Live! swój jedyny występ w Polsce.