Igor Boxx "Last Party In Breslau"

Igor Boxx przygotował nową płytę w doborowym towarzystwie. Basia Wrońska z Ballad i Romansów, Marcin Cichy, z którym współtworzy Skalpel, Agim Dżeljilji z Oszibarack i Magierski z Whitehouse pojawili się na „Last Party In Breslau”.
„Last Party In Breslau” Igora Boxxa to ciąg dalszy wrocławskich przygód jednego z członków duetu Skalpel. Po znakomicie przyjętym wydawnictwie „Breslau”, który na świecie ukazał się nakładem oficyny Ninja Tune, Igor powraca z nową muzyczną wizją nowoczesnej, roztańczonej metropolii.

– Po wojnie moje miasto zremiksowano i przemianowano na Wrocław. Część dawnej zabudowy zrekonstruowano, większość dzielnić powstała jednak od nowa, a pozostałości dawnych czasów łączono z tym, co świeże i nowoczesne. Podobny zamysł towarzyszył nowemu wydawnictwu. Tak się składa, że znaczna część moich przyjaciół to wrocławscy muzycy, didżeje, producenci, i właśnie ich zaprosiłem do współpracy. Po pełnym mroku i niepokoju krążku „Breslau” powstała różnorodna stylistycznie współczesna muzyka klubowa – tłumaczy Igor.

Ostatni rok był dla muzyka znakomity: doskonały odbiór „Breslau” zaowocował zaproszeniem Boxxa jako jednego z kuratorów muzycznych na wrocławski Europejski Kongres Kultury oraz nominacją do nagrody radiowej “Trójki” – “Mateusze 2011”. Igor wystąpił też na festiwalach Opener, Selector, Off, a także – na zaproszenie Krakowskiego Biura Festiwalowego – wspólnie z Orkiestrą Aukso i Cezarym Duchowskim podczas koncertu kolęd w krakowskiej Bazylice Mariackiej (transmisja TVP2) “Last Party In Breslau” choć powiązane z poprzednim krążkiem, stanowi autonomiczną całość i zawiera kilka utworów premierowych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na „Release Party” zaśpiewany przez ulubioną wokalistkę Igora – Basię Wrońską znaną z grup Pustki oraz Ballady i Romanse. Nowością na płycie jest tez utwór „Borscht” inspirowany, jak przyznaje Igor, twórczością szwajcarskiej grupy Yello. Z kolei „Evorevo Party” – to debiut fonograficzny jego nowego projektu z Magierskim z Whitehouse Records, własnie o nazwie EVOREVO. Pozostałe dwa remiksy Magierskiego to konsekwencja współpracy producenta z muzykiem Skalpela podczas wspólnych koncertów z materiałem z „Breslau”. Wśród ważnych postaci wrocławskiej sceny zaproszonych na płytę, nie mogło zabraknąć Agima Dzeljilji z Oszibarack.

„Panzer” to pamiątka mojego wspólnego występu z zespołem Oszibarack na zeszłorocznym festiwalu Selector pod nazwą Dog Trot and The Mashroom Band. Są też na płycie dwa remixy Agima, a wszystko to jest pewnego rodzaju zapowiedzią działalności nowego zespołu, który założyłem z Agimem – mówi Igor.

Warto też zwrócić uwagę na gościnny udział w projekcie duetu Przaśnik, tym bardziej, że jednym z członków grupy jest Michał Paradowski, który w roku 2004 był jednym z laureatów konkursu na remix utworu „Break In” Skalpela.
A skoro mowa już o Skalpelu to nie bez znaczenia jest też obecność na płycie partnera Igora ze Skalpela – Marcina Cichego, którego „Echo of the Red Planet” (powstały na bazie „Fear of a Red Planet”) otwiera płytę. „Last Party in Breslau” w takim samym stopniu zamyka okres działalności wokół „Breslau”, co otwiera nowy rozdział współpracy z innymi artystami. Poprzednie wydawnictwo Igora przypominało o tragicznej historii miasta, najnowsze prezentuje jego współczesność – żywą, pełną dobrej energii i zabawy.

1. Echo of the Red Planet – Igor Boxx & Marcin Cichy feat. Nuno
2. Alarm – Agim Dżeljilji Remix
3. Release Party – Igor Boxx feat. Basia Wrońska
4. Russian Percussion – Elektronz Remix
5. Street Fighting – Spaso Remix
6. Last Party in Breslau – Przaśnik Remix
7. Alarm – Magierski Remix
8. Borscht – Igor Boxx
9. Pancer – Dog Trot and The Mashroom Band
10. Evorevo Party – Evorevo
11. 1945 – LA Remix
12. Downfall – Magierski Remix
13. Tank – Agim Dżeljilji Remix