L.U.C. kolęduje

L.U.C.

We wtorek 20 grudnia, w krakowskim Kościele Mariackim odbył się koncert Kolęda Nova 2011. W pięknym wnętrzu gotyckiej bazyliki zabrzmiały popularne polskie kolędy w aranżacji i wykonaniu artystów różnych nurtów. Alternatywną wersję kolędy zaproponował raper, producent i DJ, L.U.C.

Koncert Kolęda Nova otworzyły i zamknęły dwie wielkie formy Bartosza Chajdeckiego. Wielka orkiestra i jeszcze większy chór wspierany przez solistów (w tym Małgorzatę Kożuchowską) wykonały „Wśród nocnej ciszy” i „Cicha noc”. Pomiędzy symfonicznymi kompozycjami zabrzmiały aranżacje najróżniejsze kolęd starszych („Bądź wiesioła”) i nowszych (jak popularne „Pójdźmy wszyscy”). Na „scenach” (artyści śpiewali i grali z różnych miejsc świątyni) pojawiły się wokalistki m.in. Joanna Słowińska i Dorota Miśkiewicz oraz znane zespoły kameralne  Kroke i Motion Trio. Jednym z ciekawszych punktów programu była elektroniczna wersja kolęd Łukasza „L.U.C.’a” Rostowskiego.

Artysta wykorzystał do swojej aranżacji komputer i mikrofon, tworząc kolędowy misz-masz. Na tle stałego podkładu połączył charakterystyczne motywy kilku polskich kolęd, oplatając je dodatkowo beatboxem. Była to jedna z lepszych i najświeższych propozycji wieczoru.

Koncert zarejestrowało TVP 2, pokazując go w wigilijny wieczór. Zobaczcie, jak zagrał L.U.C. swoją „BumCykKolędę” na stronach TVP 2.

L.U.C. wydał w tym roku płytę „Kosmostumostów”, która startuje w plebiscycie na najlepszą płytę muzyki alternatywnej, serwisu Muzyka.wp.pl.

Bonus track z płyty „Kosmostumostów” – L.U.C. i Sokół „Pospolite ruszenie”:

Płyta „Kosmostumostów” powstała równolegle z komiksem. Historia jest właściwie biografią L.U.C.’a, który w Mieście Stu Mostów – Wrocławiu – przeistaczał się z zakompleksionego człowieka w zdeterminowanego artystę.

W najbliższym czasie L.U.C. wystąpi:

31 grudnia, godz. 21, Wrocław, Plac Gołębi/Rynek, Koncert Sylwestrowy
6 stycznia 2012, godz. 18, Wrocław, 2. Noworoczny Koncert Charytatywny Sala Koncertowa Radia Wrocław im. Jana Kaczmarka
8 stycznia 2012, godz. 18, Oława, XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Jadwiga Marchwica, z-ca red.nacz | jmj [at] 80bpm.net

Podobne

Komentarze: