Blockhead, fot. Ninja Tune

Na Podlasiu, gdzie ludziom wydaje się że żubry biegają po ulicach i ludzie nie mówią już polsku, w dniach 7-11 grudnia odbędzie się w Białymstoku 6 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych żubrOFFka. Organizator festiwalu, Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „Gag” zadbał, aby było to prawdziwe święto światowego kina, ale również dobrej muzyki.

Sekcja muzyczna jest równie obficie obsadzona jak filmowa. Na otwarcie festiwalu, 7 grudnia nietypowe show dla polskich widzów przygotował Blockhead – szanowany w środowisku i przez fanów, nowojorski producent – jeden z czołowych przedstawicieli instrumentalnego hip-hopu. Członek brytyjskiej wytwórni Ninja Tune, która wydała jego płyty: „Music by Cavelight” (pokryta potrójną platyną) oraz „Downtown Science”. Zaczynał jako MC, lecz prawdziwą sławę przyniosły mu dokonania producenckie. Współpracował m.in. z Aesop Rock’iem, S.A. Smash, Slug of Atmosphere, Murs czy Mike Ladd. Blockhead należy do grupy Party Fun Action Committee, której debiutancki album wydała legendarna wytwórnia Def Jux. Wspólnie z DJ Shadow’em współtworzył produkcje na płycie rapera Cage’a. Artysta posiada eklektyczny gust oraz talent producencki, jego muzyka to mieszanka trip-hop, downtempo, electronic, funky i hip-hop. Tworzy charakterystyczne, niemożliwe do pomylenia z innymi, pełne emocji dźwięki, będące kolażami atmosferycznych sampli. Jego muzyka to melodyjna podróż po zakamarkach snu i jawy – idealny podkład muzyczny do pełnego humoru, nostalgii i magii, archiwalnego kina. Blockhead zagra na żywo do trzech filmów absolutnego mistrza kina niemego – Charlesa Chaplina – będą to Charlie Piekarczykiem (1914), Charlie żołnierzem (1918) i Pożyczka wolności (1918).

Ponadto w czwartek wystąpi szerzej znany polskiej publiczności białoruski duet, który tworzą Egor Zabelov i Artem Zalesskiy – Gurzuf. Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem „podlane” dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu.

Na piątkowy wieczór organizatorzy przygotowali niesamowity trójwymiarowy show brytyjskich artystów z NOVAK 3D DISCO – wizualni pionierzy 3D serwujący na wstępie imprezowiczom okulary 3D. NOVAK 3D Disco™ to audiowizualna impreza, podczas której muzyka stanowi z wizualami integralną całość. Muzyczny miks kiczowatych tanecznych i klubowych klasyków oraz trójwymiarowy obraz, wprawią publiczność w audiowizualną ekstazę. Od czasu festiwalowego debiutu w Glastonbury w 2009 roku, przez 3 lata okrążyli glob ze swoim trójwymiarowym show, od Londynu przez Izrael, Chiny po Australię i Kanadę. Obok nich na scenie pojawi się włoski duet PELUSSJE miażdżący światowe parkiety oraz francuski mushup’owy dynamit LOO & PLACIDO, supportować ich będzie podlaski przedstawiciel sceny klubowej – JOHNY URANER.

Po kilkudniowej podróży filmowej i przeglądzie krótkometrażowego kina z całego świata (Rumunii, Czech, Australii, Japonii etc) i ogromie wydarzeń muzycznych organizatorzy przygotowali równie mocne zakończenie. Po gali wręczenia nagród odbędzie się multimedialne widowisko muzyczne projektu THE SAINT BOX, w którego skład wchodzą trzy osobistości polskiej muzyki Gaba Kulka, Maciek Szupica i Olo Walicki.