Zespół DUCH zyskał uznanie jury podczas IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia”, organizowanego w ramach Festiwalu Twórczości „Korowód” w Krakowie. Wyróżnienie zdobyte podczas przeglądu zaprowadziło DUCHa do Studia im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radio, gdzie zespół wystąpi w niedzielny wieczór. Dzień wcześniej, DUCH przedstawi mrożącą krew w żyłach historię Nosferatu.
W sobotę 19 listopada skromny, otoczony parkiem, umiejscowiony w cichej dzielnicy Krakowa Dwór Czeczów zamieni się w Straszny Dwór. Zespół DUCH przedstawi jeden z pierwszych horrorów kina „Nosferatu – symfonia grozy”, wykonując na żywo swój specjalnie skomponowany soundtrack do czarno-białego niemego obrazu o wampirze, hrabim Orloku. Prezentacja „Nosferatu” odbędzie się w ramach Przeglądu „Patrz i Słuchaj” (DUCH wystąpi ok. godz. 20, wstęp wolny). Oprócz instrumentalnej muzyki filmowej, DUCH wykona też kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty, w tym singiel „Czarne Koła”.
W niedzielę 20 listopada, DUCH weźmie udział w koncercie laureatów Piosenkarni. Zespół wystąpi w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radio tuż po godz. 20. „Czarnych Kół” będzie można posłuchać na żywo na antenie radiowej Trójki. Ważnym wydarzeniem będzie też grudniowy koncert w krakowskim Klubie Rotunda. 11 grudnia zespół, którego brzmienie wzbogaci kwartet smyczkowy, wystąpi obok energicznych Pchełek.
Informacje o koncertach i aktualnych wydarzeniach DUCHa można znaleźć na oficjalnej stronie serwisu Facebook: www.facebook.com/DUCHpl.
DUCH
Zespół DUCH powstał na początku 2010 roku w Krakowie. Grupa skupiła młodych muzyków, których twórczość opiera się na gatunkach muzyki alternatywnej, głównie trip-hopie, nadając muzyce akustycznej nowy wymiar.
DUCH łączy w sobie klasyczne instrumentarium (instrumenty smyczkowe) z nowoczesnym mocnym brzmieniem, stylistyką i ekspresją sceniczną. Zespół znalazł idealny sposób na pogodzenie inspiracji twórczością kompozytorów muzyki klasycznej – Arvo Pärta, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara – z fascynacją brzmieniem i działalnością ikon współczesnej elektroniki i muzyki alternatywnej, jak Björk, Sigur Rós, Tool, Squarepusher, U.N.K.L.E., czy Massive Attack.
13 lipca 2011, w warszawskim klubie Sen Pszczoły odbyła się premiera debiutanckiego albumu DUCHa. Trasa promocyjna zatytułowana „Duch de Pologne” objęła kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Polski. Odwiedzając fanów w całym kraju, DUCH przemierzył blisko 40 000 km.
W niecały miesiąc później, w sierpniu 2011, premierę miał pierwszy teledysk DUCHa do utworu „Czarne Koła”. Za reżyserię i zdjęcia do wideoklipu odpowiedzialni byli w głównej mierze liderzy zespołu – Piotr Aleksander Nowak i Stanisław Słowiński. Główną rolę DUCH powierzył kompozytorowi z Nowego Jorku, Michałowi Szostało, w filmie wystąpili też fani zespołu.
28 października 2011, DUCH nagrał swoje pierwsze koncertowe DVD. Zespół wystąpił dla małej publiczności – zaproszeni słuchacze przybyli na koncert z własnymi lampkami tworząc niepowtarzalny klimat. Na scenie pojawili się też goście specjalni: Joanna Słowińska (wokal), Indo z hip-hopowej grupy GadaBit, Leszek „Hefi” Wiśniowski (flet) i Karol Śmiałek (wokal). Nagrania dokonano w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stp. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Wzorem Radiohead i innych zespołów, zespół chce udostępnić materiał w całości w formie cyfrowej za darmo w internecie.
Zespół DUCH wystąpił m.in. na antenie TVP2, w Studio im. Agnieszki Osieckiej na antenie Radiowej Trójki, na scenach festiwalowych (SLOT Art Festival 2011, 6. SLOT Fest Kraków, Festiwalu Rozstaje 2011. DUCH jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” (2010 i 2011), festiwalu FAMA, festiwalu Talenty Małopolski, Otwartego Przeglądu Artystów Kreatywnych „Na Opak”.
Skład zespołu DUCH:
Regina Bogacz – wokal
Piotr Aleksander Nowak – gitara, lider zespołu
Stanisław Słowiński – skrzypce
Patrycja Brzukała – altówka
Natalia Orkisz – wiolonczela, drugi wokal
Łukasz Madej – kontrabas
Wiktor Machowski – cajon, instrumenty perkusyjne
IV Ogólnopolski Konkurs Twórców i Wykonawców „PIOSENKARNIA”
Piosenkarnia Anny Treter to comiesięczne spotkania, które już od dwóch lat odbywają się w Krakowie. Uczestnikami są młodzi – wiekiem, albo tylko stażem – pieśniarze, poeci, muzycy, którzy mają tu możliwość zaprezentowania swojej twórczości, skonfrontowania jej zarówno z profesjonalistami jak i publicznością w atmosferze wspólnego, pozbawionego elementów rywalizacji muzykowania.
Koncert finałowy: 20 listopada, godz. 20
Studio im. Agnieszki Osieckiej, Polskie Radio, Warszawa
Przegląd Muzyczno-Wizualny „Patrz i Słuchaj”
Patrz i Słuchaj 2011 to impreza promująca nowatorskich muzyków oraz artystów innych dziedzin współdziałających z muzykami. Oczekujemy od uczestników umiejętności kreowania nowych nurtów muzycznych oraz łączenia muzyki wykonywanej na żywo z dowolnymi formami wizualnymi, takimi jak film, wizualizacje, taniec, pantomima. Przegląd dzieli się na część konkursową oraz na występ zaproszonych artystów. Nagrodą będzie 8 godzin w studiu nagraniowym, dostęp do sali prób, pomoc przy zrealizowaniu teledysku.
Koncerty Przeglądu: 19 listopada, godz. 16-22
Dwór Czeczów, ul. ks. J. Popiełuszki 36, Kraków