Igor Pudło

W piątek 21 października o godz. 20 krakowską Alchemię odwiedzi połowa kultowego już duetu Skalpel z Ninja Tune – Igor Boxx. To solowy projekt Igora Pudło – współtwórcy legendarnego duetu Skalpel, jednego z najważniejszych polskich projektów muzycznych ubiegłego dziesięciolecia.

Skalpel ma na koncie dwa wydawnictwa („Skalpel” 2004 r., „Konfusion” 2005 r.), które ukazały się nakładem legendarnej londyńskiej wytwórni Ninja Tune. Zostały one bardzo dobrze przyjęte na świecie, a w Polsce są zaliczane do najistotniejszych wydawnictw minionej dekady (m.in. “Paszport Polityki” w 2005 r.)

Igor nową dekadę otworzył solowym projektem Igor Boxx, którego owocem jest album „Breslau”, wydany w barwach Ninja Tune. Płyta to muzyczna fantazja na temat oblężenia Wrocławia przez Armię Czerwoną w 1945r. Wrocław Igora Boxxa to niezwykle sugestywny, różnorodny i abstrakcyjny świat, opisany nowoczesnym muzycznym językiem.

Muzyka artysty pełna jest niepokojących, psychodelicznych dźwięków składających się zarówno na pełne energii, mocno zrytmizowane utwory jak i mroczne, ambientowe dźwiękowe krajobrazy. Kompozycje odwołują się do tradycji krautrocka, jazzu, hip hopu, awangardy czy muzyki filmowej, co stanowi doskonałą syntezę najważniejszych wątków współczesnej muzyki. Mieszanka ambitnej elektroniki z elementami psychodelii spotyka się na koncertach ze spektakularnymi wizualizacjami.

Album został bardzo wysoko oceniony przez krytykę muzyczną i pojawiał się w zestawieniach najlepszych płyt roku (m.in. w plebiscycie trójkowego Radiowego Domu Kultury, drugie miejsce w rankingu Polska Płyta Roku portalu Era Music Garden nominacja do nagrody SuperHiro,).

Igor Boxx ma na koncie występy na tegorocznych ogólnopolskich festiwalach muzycznych (Open’er Festival, Off Festival, Selector Festival) a także na innych festiwalach krajowych i zagranicznych (NoBorder Music Festival, Art Moves Festival, Mellow Music Festival, Europavox).

We wrześniu Igor Pudło wystąpił też na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, gdzie był również kuratorem DJ’skiej sceny muzycznej.

Na scenie spektakularnego charakteru show nadaje VJ Spectribe – reżyser multimediów dla projektów teatralnych i dyrektor artystyczny wrocławskiej multimedialnej fontanny. Występy na żywo to przenikanie się wyrafinowanego świata muzyki z surrealistycznym światem obrazu.