Kolejna dziesiątka świątyni dubu

Manasseh

Jesień nadchodzi więc zaczynamy kolejną dziesiątke sesji Dub Temple. Pierwszy raz w Polsce pojawią się legendy sceny Roots & Culture: Nick Manasseh oraz MC Ramon Judah – weterani na scenie, niezwykle zasłużone dla kultury reggae w Europie osobowości. Obok nich swoją wyborową selekcje zaprezentują soundmani z Roots Revival, a lokalnie wspierać ich będą Rootzkilla i Dubseed. Bądźcie tam!

MANASSEH / Londyn UK

Kariera Nick’a Manasseh’a zaczęła się z połową lat osiemdziesiątych kiedy to po wielu przygotowaniach i planach udało mu się zmontować Soundsystem i zagrać podczas karnawału Notting Hill w Londynie w 1985 roku. Wszystkie głośniki były ręcznie robione, a wzmacniacze i pre-amp złożył na specjalne zamówienie „Jah Tubbys”.

Od samego początku Manasseh Soundsystem specjalizował się w niezbyt wtedy popularnej muzyce Roots Reggae, ale grał też inne odmiany karaibskich dźwięków. Niedługo po rozpoczęciu działalności o Manasseh Soundsystem z zachodnio-londyńskiego Sheperds Bush zaczęło być głośno. Od teg oczasu Manasseh zagrał szereg większych sesji z czołowymi brytyjskimi Soundsytemami włączając Jah Shake, Aba Shanti’ego, Jah Warriora, Jah Observera czy Jah Tubbys’a. Wtedy też poznał braci Joeya i Normana Jay’ów dzięki którym, po powrocie z Jamajki, gdzie zaopatrzył się w świeże płyty i specjalne dubplaty od Kinga Tubbys’a w 1987 roku dostał swój nocny show w jeszcze wtedy pirackim radio Kiss FM.

Przez kolejne 12 lat w programie Manasseh’a grało rotacyjnie paru selektorów prezentując roots reggae i dub, budując podwaliny dla obecnej europejskiej sceny reggae i promując „nowych” artystów takich jak Luciano, Sizzla czy Garnet Silk. Obecnie na całym świecie wypływają stare nagrania audycji Manasseh’a z KISS FM i są dostępne w internecie. Nick Manasseh zaczął produkować muzykę tylko i wyłącznie dla Soundsystemów około 1986 roku. Po spotkaniu Scruff’a Guildera około 1987 roku zaczęli współpracować nad projektem który później przybrał nazwę „Sound Iration in Dub”. Pierwszym singlem był legendarny „Seventh Seal”, który przez wielu uznawany jest jako jeden z fundamentów nowej fali brytyjskiego dub’u. Pełnowymiarowy album został wydany w marcu 1989 roku na labelu „W.A.U. Mr. Modo” i sprzedał się wyśmienicie, co zapoczątkowało serię unikalnych dzisiaj 12” singli „Sound Iration” i wydanie kolejnych albumów między innymi białych kruków takich jak: Tenastelin „Wicked Invention” czy Lidj Incorporated „ Black Liberation”.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Manasseh do spółki z Gil’em Cang, Eddie’m Rocksteady i Mak’iem Gilchrist stworzył label Riz Records. Pierwsze single to Orville Smith „Leaving Rome”, Bob Skeng „Education” and Earl 16 „Natural Roots”. Ostatni z nich sprzedał się na tyle dobrze, że Riz zaczęto postrzegać jako jeden z czołowych brytyjskich roots’owych labelów. Póżniejsze personalne problemy spowodowały rozwiązanie Riz. Manasseh nie przestał produkować i remiksować niezliczonej ilości utworów dla przeróżnych artystów i labeli między innymi dla takich gigantów jak BMG czy Columbia/Sony. Manasseh Soundsystem przestał grać w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Po części przez to, że część sprzętu została zagubiona aczkolwiek znaczącą rolę odegrała dynamicznie rozwijająca się producencka praca Nick’a. Okazjonalne sesje Manasseh grywał na pożyczonym od Markie Lyrics’a RDK Hi Fi Soundsystem z Brother Culture na mikrofonie.
Obecnie Manasseh gra w całej europie z przeróżnymi czołowymi wokalistami reggae i realizuje jako inżynier dźwięku koncerty zespołów. Jako selektor grał riddimy między innymi dla Big Youth’a, Little Roy’a czy Juniora Delgado, zeby wspomnieć kilku. Jest odpowiedzialny za bardzo dobrze przyjęte na całym świecie single z labelu Roots Garden i Merge. Obok Russa Disciple i swojego ucznia Dougiego Conscious stoi na podium czołowych producentów współczesnego reggae/dub.

RAMON JUDAH / UK

Weteran MC Ramon Judah jest jednym z czołowych i olbrzymie szanowanych nawijaczy brytyjskiej sceny Roots & culture. Przeszło trzy dekady na scenie i pół świata przejechane z przeróźnymi soundsystemami. Ramon urodził się w muzykalnej rodiznie w Liverpoolu. Jego ojciec – Sugar Deen, legenda Mereyside z lat 60tych miał duży wpływ na wielu muzyków, między innymi Sir Paul’a Mccartneya co przełożyło się na spore zainteresowanie muzyką samego Ramona. W pierwszej połowie lat 80tych Ramon Judah zaczął chodzić na sesje lokalnych soundsystemów „Creation” i „One A Penny” podczas których regularnie chwytał za mikrofon. Wtedy nagrał swoje pierwsze numery dla legendarnych labelów „Conscious Sounds” i „Jah Warrior”. Jako jeden z pierwszych brytyjskich MC pojechał do Afryki z Jah Youth Soundsystem. Jego premierowy album „Sweet Reggae Vibes” został wydan yw 2010 roku nakładem wytwórni LI Recordings”. Manasseh współpracuje z Ramonem od conajmniej 15 lat.

http://www.myspace.com/ramonjudah

DUB TEMPLE # 31

21.10.2011 klub Krzysztofory – duża sala.
Start: 21.00
Wstęp: 20pln
MANASSEH (UK)
Feat. RAMON JUDAH (UK)
ROOTS REVIVAL (Warszawa)
DUBSEED
ROOTZKILLA
13kw heavyweight Dubseed SS

Tagi: , , , , , ,