Sigur Rós "Inni"

7 listopada oficjalną premierę będzie miało „Inni” Sigur Rós. Po kilku miesiącach spekulacji, od czasu kiedy zespół wypuścił tajemniczą filmową zapowiedź, wiemy już, że „Inni” to zgodnie z przypuszczeniami 2-płytowy album live oraz 75-minutowy czarno-biały film.

Film „Inni”, nakręcony w dwie noce przez reżysera Vincenta Morisseta, można określić, jako „anty-Heima”. „Heima” z 2007 roku przedstawiła zespół Sigur Rós w kontekście rodzinnej Islandii. Grupa jeżdżąc po kraju dawała mini-koncerty, przy okazji „oprowadzając” widza po ojczyźnie. „Inni” skupia się na samych muzykach – zbliżenia, wąskie plany, skupienie na emocjach i samej muzyce to główne cechy charakterystyczne „Inni”. Sam tytuł oznacza „wewnątrz” i łączy się z ideą Morisseta, który swoją pracą chciał znaleźć się „wewnątrz muzyki”.

„Inni” zostało nakręcone w technice HD Digital, a następnie przegrane na 16 mm taśmę filmową. Następnie cały materiał został nagrany ponownie – Morisset filmował np. przez szklanki, szkło i inne obiekty, które artystycznie zniekształciły obraz. Złożeniem ujęć zajął się Nick Fenton, który pracował też jako edytor przy „Heimie”. To dzięki niemu 75 min. koncert przeplatany jest archiwalnymi nagraniami Sigur Rós – wywiadami, materiałami koncertowymi z czasów, kiedy grupa nie była jeszcze popularna.

Na 2-płytowym albumie koncertowym „Inni” znalazły się nagrania z pełnych energii koncertów, danych przez Sigur Rós podczas trasy w 2008 roku.  Birgir Jon Birgisson, odpowiedzialny za skład koncertówek, zachował ten sam układ utworów, jak na filmie. Na „Inni” znalazło się 15 utworów z pięciu studyjnych albumów Sigur Rós oraz bonusowy track, wcześniej nie wydany, „Lúppulagið”, który usłyszymy także na napisach końcowych filmu „Inni”. Wersja DVD i Blu-ray zawiera cztery dodatkowe utwory, wykonane przez zespół podczas nocnej sesji nagraniowej.

„Inni” tracklista filmu:
1. ný batterí
2. svefn-g-englar
3. fljótavík
4. inní mér syngur vitleysingur
5. sæglópur
6. festival
7. e-bow
8. popplagið
9. lúppulagið

SIGUR RÓS – INNI from Sigur Rós on Vimeo.

„Inni” tracklista albumu:
cd 1
1. svefn-g-englar
2. glósóli
3. ný batterí
4. fljótavík
5. við spilum endalaust
6. hoppípolla
7. með blóðnasir
8. inní mér syngur vitleysingur
9. e-bow

cd 2
1. sæglópur
2. festival
3. hafsól
4. all alright
5. popplagið
6. lúppulagið

Ze specjalnej strony projektu „Inni” można za darmo pobrać utwór „Festival”.

Sigur Rós: Festival (Live) from Sigur Rós on Vimeo.

Album „Inni” ukaże się 7 listopada 2011, jednak już teraz można dokonać zamówienia przedpremierowego wersji:
winyl/DVD
Blu-ray
DVD/2 CD
cyfrowej

Edycja limitowana obejmuje: wkładkę graficzną, 7″ kolorową płytę winylową, płytę blu-ray, płytę DVD, 2 płyty CD, „Klippa” na DVD, 4 plakaty, specjalną „przypinkę” oraz dostęp do wersji cyfrowej „E-bow”.

Wszystkie informacje na www.sigur-ros.co.uk.