Dub Temple 30

Po zamknięciu klubu Fabryka cykl Dub Temple powrca do swoich „korzeni” czyli krzysztoforowych piwnic. W środku wakacji by odetchnąć od zaduchu i gorąca zapraszamy do chłodnych podziemi gdzie specjalnie dla Was basowe i głębokie dźwięki serwował będzie lubelski kolektyw Roots Defender – specjaliści w temacie reggae/dub selekcji.

Od roots przez dub, digital po dubstep – to wszystko już 05.08 w Krzysztoforach jako prolog nadchodzącej jesieni i wraz z nią nowego sezonu grubych dub imprez do jakich zdążyliście przywyknąć przez ostatnie trzy i pół roku. O rozgrzewkę i kontynuacje imprezy zadbają: Dubseed oraz Rootzkilla.

Roots Defender Sound Kolektyw (Lublin) – wybitny, jak mówią na mieście, sound system jamajski z siedzibą w Lublinie, założony przez entuzjastów winylowych brzmień, kultury basu i twórczości pionierów gatunku w rodzaju Lee Perry’ego, the Heptones, Burning Spear, czy też Big Youtha. Wsparci zdobyczami techniki oraz arsenałem płyt z wielu zakątków świata, bronią korzeni muzyki reggae, scalają i ocalają Afrobeat oraz dubowe dźwięki przed zapomnieniem w trakcie cyklicznych imprez pod szyldem RootsEdukacja. Nie stronią od współczesnego UK dubu, afropopu, jazzu i bluesa, choć – kierowani maksymą autorstwa Williego Dixona, według którego „bez korzeni nie ma owoców” – w czasie występów koncentrują się na jamajskich nagraniach z lat 60., 70. i pierwszej połowy lat 80.

Dub Temple 30

Nie, Roots Defender nie gardzi nowościami, o ile są stylowe. Na imprezach Roots Defender, oprócz reggae’owego fundamentu, usłyszeć można przekrój brzmień Czarnego Atlantyku – od skocznego ska przez kołyszące calypso aż po spore, utrzymane w tajemnicy, soniczne zaskoczenia .

Jak każda poważna instytucja naukowa, tak i Roots Defender zaprasza innych specjalistów, zarówno w odwiedziny, jak i do współpracy. Jak dotąd, Roots Defender wystąpił z m.in. muzykami takiego formatu, jak Kabat, Kisiel i Jonasz Słomiński (muzycy Słomy oraz Jacka Kleyffa) oraz takimi soundsystemowymi załogami, jak: Aba Shanti I, Ras Ba, Roots Revival, LSM, Fatty Fatty, Rise Up, Zasad, Sensithief czy też Nibyland.

W czerwcu 2010 Roots Defender, czyli Natty B i be_wu, dwukrotnie wystąpili w Liverpoolu, gdzie m.in. supportowali legendę afrobrytyjskiej sceny djskiej Aba Shanti I. Lipiec i sierpień 2010 spędzili grając na letnich festiwalach m.in. SLOT, Ostróda Reggae Festiwal oraz Dzień Pokoju, Dąbrówka – autorski festiwal Słomy.