Björk prezentuje "Biophilię"

Björk @ Manchester International Festival (fot. Carsten Windhorst)

Rozpoczęła się trasa promująca nadchodzący album Björk. Wraz z nią pojawia się coraz więcej wiadomości na temat „Biophilii”.

Najprawdopodobniejsza data wydania nowej płyty to 26 września. Jak wiadomo, poza tradycyjnym formatem, ukaże się w formie aplikacji na iPada. Warstwę muzyczną sama Björk określiła jako folk: Nazwałabym go muzyką muzyka ludową – folkiem naszych czasów. Nigdy nie byłam specjalnie zafascynowana sztuką Warhola i całym zjawiskiem popu, który wydawał mi się płytki. Wolę folk. Ludzi. Człowieczeństwo.

Pierwsze koncerty w ramach Manchester International Festival spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. W znacznej mierze dlatego, że Björk stawia na nowy materiał. W trakcie jej występów można usłyszeć utwory pochodzące z „Biophilii”: Thunderbolt, Moon, Crystalline, Hollow, Dark Matter, Virus, Sacrifice, Mutal Core, Cosmogony i Solstice. Część z nich jest już dostępna w wersji live:


Po serii występów w Manchesterze Björk we wrześniu zaprezentuje się na Bestivalu. Co dalej, nie wiadomo. W zamierzeniu obecna trasa ma potrwać co najmniej do 2013 roku. Lokalizacje koncertów i towarzyszących im wydarzeń będą starannie dobrane i obejmą miasta na różnych kontynentach. „Na scenie dołączy do mnie islandzki chór dziewczęcy, gamelan, organy piszczałkowe, harfa wahadłowa, śpiewający transformator tesli, manu, oraz harfa na kołowrotek” – zdradziła niedawno Björk.

Nie mniej interesująco prezentują się imprezy towarzyszące koncertom na „Biophilia” Tour. „W każdym mieście, które odwiedzimy w ramach trasy promującej ten projekt, zorganizujemy lekcje dla dzieci, podczas których będą mogły pograć sobie na instrumentach, wypróbować iPada, skomponować samodzielnie piosenki i zabrać je ze sobą do domu. Nauczyciele pokażą im podstawy muzykologii i podobieństwa zjawisk muzycznych do tych zachodzących w przyrodzie” – opowiada islandzka wokalistka.

Pozostaje nam liczyć na wizytę Björk w naszym kraju lub chociaż w naszym najbliższym sąsiedztwie. Całe przedsięwzięcie zapowiada się bowiem niezwykle intrygująco.

Tagi: , ,