Art.Box UA/PL/fot. Stadionkultury.pl

W dniach 12-14 sierpnia w Rzeszowie odbędzie się wielka inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury – multikulturalnego i międzynarodowego projektu, mającego za zadanie promocję współpracy polsko-ukraińskiej w ramach Euro 2012. W sobotę 13 sierpnia premierę będzie mieć projekt muzyki eksperymentalnej, Art.Box. UA/PL.

ART.BOX UA/PL – MUZYKA Z POLSKI I UKRAINY
kuratorzy: maot, Tomasz Sikora (Karbido/Hermetyczny Garaż)
13 sierpnia, sobota, godz. 18:00-01:00, Rynek w Rzeszowie

ART.BOX UA/PL
Projekt artystyczny, który pierwotnie miał łączyć działania kilkunastu osób z różnych krajów, z czasem stał się dobrym pretekstem do zderzenia postaw, słów, obrazów i dźwięków. ART.BOX okazał się mentalną skrzynką pocztową dla korespondencji w obszarze aktualnej sztuki – i w efekcie dla wymiany kultur bazują na nowych konstrukcjach wzajemnych relacji, wrażliwości i poetyki. ART.BOX nieregularnie (od 2000 r.) ujawnia się pod postacią spotkań, wystaw, publikacji i wydarzeń scenicznych. Obejmuje rozmaite media, jest niejednoznaczny geograficznie i wolny – w sensie niepodległości myśli, oczu i uszu.

ART.BOX UA/PL to swoista mieszanka alternatywnej i niezależnej muzyki ukraińskiej, czerpiącej w równym stopniu ze źródeł tradycji, jak i z doświadczeń kultury cyfrowej. To unikalny, estetyczny collage muzyki skrajnie różnych twórców, po zmroku wzbogacony o wyjątkowe wizualizacje i scenografie wideo. Wśród artystów m.in.: Anniebri, Zapaska, Zavoloka + VJ Laetitia Morais R.U.T.A. NA USCHOD, Perkalaba, Dakha Brakha + Port Mone, VJ Groupe Cube, Jurij Andruchowycz + Karbido.

Wydarzeniem specjalnym na zakończenie koncertu jest projekt dźwiękowy „Music 4 Buildings vol.07 Podziemne Miasto Rzeszów” formacji Karbido, podczas którego nad nocnym miastem zabrzmi muzyczna improwizacja generowana w korytarzach Podziemnej Trasy Turystycznej.

Premiera polska multimedialnego projektu „APERITIF” ze specjalną oprawą scenograficzną autorstwa ukraińskich twórców wideo-artu VJ Group Cube oraz ArtPole z Kijowa.

Music 4 Buildings vol. 07 Podziemne Miasto Rzeszów
„Muzyka to zamrożona architektura” – Johann Wolfgang von Goethe
„Music 4 Buildings” to nomadyczny projekt muzyków interdyscyplinarnej awangardowej grupy artystycznej Karbido, którego główną inspiracją i zarazem dźwiękotwórczym tworzywem jest architektura. Każda kolejna odsłona M4B ma inny charakter, sposób uprawiania muzyki zależy od warunków, jakie stwarza wybrany obiekt. Podstawowym narzędziem artystów jest Spider – wielokanałowy system rejestrowania i przetwarzania dźwięków architektury. Rzeszowska odsłona cyklu (M4B vol.07) ma charakter zupełnie wyjątkowy – po raz pierwszy w historii projektu, grupa Karbido, wraz z zaproszonymi gośćmi, gra improwizowany koncert pozostając w podziemiach – dla widowni „naziemnej”. Muzycy rozmieszczeni na przestrzeni niemal 200 metrów, pozostają ze sobą jedynie w kontakcie akustycznym. W „Music 4 Buildings” oprócz grupy Karbido biorą udział Dakha Brakha (w składzie: Irina Kowalenko, Olena Cybulska, Nina Harenecka, Marko Halanewycz), Jurij Andruchowycz i Zavoloka, wizualizacje live przygotuje grupa CUBE (w składzie VJ Glow, VJ DaPix, VJ Ra) i VJ Laetitia Morais.

Karbido w składzie: Tomasz Sikora, Peter Conradin Zumthor, Igor Gawlikowski oraz maot (Marek Otwinowski).

Więcej o artystach biorących udział w Art.Box UA/PL na Stadionkultury.pl.

źródło: Stadionkultury.pl