Joy Orbison

Znamy już motyw przewodni Unsound Festival, pora na pierwsze gwiazdy.

Trzeba przyznać, że tegoroczna odsłona imprezy odbywająca się pod hasłem „Szok Przyszłości” już na starcie zapowiada się niezwykle interesująco. Organizatorzy zdecydowali się właśnie podać pierwszą pulę wykonawców, którzy zagrają na Unsoundzie 9-16 października.

Wśród pionierów muzyki elektronicznej pojawi się Morton Subotnick, który wykona Silver Apples of The Moon na współtworzonym przez siebie syntezatorze Buchla. Ten jeden z najbardziej wpływowych utworów w dziejach muzyki elektronicznej był również pierwszym dziełem tego rodzaju zamówionym przez wytwórnię Nonesuch, które miało wpływ zarówno na rozwój muzyki elektronicznej, jak i klasycznej i popularnej stając się też poczatkiem ewolucji w stronę dzisiejszego techno. Subotnick pojawi się na scenie ze, znanym już dobrze z poprzednich edycji Unsound, mieszkającym w Berlinie artystą Lillevanem.
Chris Carter i Cosey Fanni Tutti należeli do legendarnej industrialnej grupy Throbbing Gristle. Zagrają swoje futurystycznie zorientowane, kluczowe dzieła z lat 80. (gdy występowali jako Chris&Cosey). Oryginalnie wydane przez Rough Trade płyty „Heartbeat,” „Songs of Love & Lust” i „Exotica” zostały niedawno wydane ponownie – w momencie apogeum popularności zimnej syntezatorowej muzyki, którą współdefiniowali.
Wpływ tych artystów – między innymi – odcisnął swoje piętno na muzyce ostatnich dekad, m.in. na twórczości Hype Williams i Dylana Ettingera, którzy również pojawią się w Krakowie. Ich muzyka w różny sposób przypomina wizje przyszłości widziane z dawnej perspektywy. Idea ta jest kluczem do poszukiwań prowadzonych w ramach Unsound Festival 2011, realizowanych w rozmaity sposób – czy będą to występy z użyciem archaicznej technologii, czy inspiracją futurystycznymi dźwiękami z przeszłości celem stworzenia czegoś nowego.
Duch ten jest silnie obecny w muzyce tanecznej, która obecnie chętnie odradza, łączy i mutuje dźwięki przeszłości, tworząc z nich nowe formy. Znany z głośnego cyklu Bass Mutations odbywającego się w klubach Krakowa i Nowego Jorku, festiwal Unsound w 2011 rezygnuje ze słowa „Bass”. Odbędą się natomiast dwie klubowe noce: Mutations 1 i Mutations 2.
Mając te idee za punkt orientacyjny naszych kuratorskich działań, zamierzamy stworzyć najlepsze imprezy taneczne w naszej dotychczasowej historii. Skupiamy się przede wszystkim na występach live. Potwierdzeni dotychczas artyści to: Dreadnought – nowy projekt Untold z wokalistą Samuelem Chase’em, Addison Groove, Space Dimension Controller, 2562, Andy Stott, MMM, Morphosis, KiNK oraz Kassem Mosse.  Wszyscy wystąpią na żywo! Wśród DJ-ów pojawi się m.in. Joy Orbison.

(info organizatora)