Rosyjski trip-hop w stylu etno

Theodor Bastard

10 czerwca,w Warszawie w Centralnym Basenie Artystycznym i 14 czerwca w Poznaniu w Klubie Dragon, odbędą się dwa koncerty grupy z Rosji – Theodor Bastard.

10.06.2011 Warszawa
Centralny Basen Artystyczny

14.06.2011 Poznań
Klub Dragon

Theodor Bastard – to jedna z najznamienitszych grup z Rosji grających world music, grających darkwave i trip-hop. Zespół rozpoczął swoją dzialalność jeszcze na początku lat 90-tych. Ich płyty oficjalnie wydano w sześciu
krajach świata.

Grupa występowała razem z Nine Inch Nails, pracowała z Coil i z Martinem Atkinsonem z Pig Face. Z ostatnich wspólnych prac można wyróżnić album „Nour” projekt Shiva In Exile, gdzie wokalistka Theodor Bastard – Yana Veva wyśpiewała wszystkie wokalne partie i stworzyła większość tekstów.

Theodor Bastard tworzy muzykę na styku styli world music, psychodeli i trip-hop. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech grupy można nazwać-wykorzystanie różnych etnicznych instrumentów w polączeniu z elektroniką i oczywiście unikalny glos wokalistki Yana Veva.

U Yana Veva żadka wokalną barwa glosu- wykorzystuje ona specjalną wokalną technikę która odsyła sluchacza,jak do wschodniej muzycznej tradycji, tak bałkańskiego, jak i i rosyjskiego folku. Tę dziwną mieszaninę tworzy Theodor Bastard – jedna z bardziej z jaskrawych grup na współczesnej rosyjskiej scenie.

Dziennikarka muzyczna, twórczyni 80bpm.net. Współpracuje między innymi z portalami Onet.pl i Noisey.

Podobne

Komentarze: