Tauron Nowa Muzyka z kolejnymi gwiazdami

Little Dragon

W ramach katowickiego Tauron Nowa Muzyka do Polski powróci formacja Little Dragon. Na festiwalu zaprezentuje się również Bodi Bill. Więcej o artystach przeczytacie poniżej.

Niepozorna, drobna Yukimi Nagano, to główna siła napędowa, co najmniej dwóch zespołów uznawanych za jedne z najciekawszych składów na skandynawskiej scenie jazzowo elektronicznej. Po raz pierwszy mogliśmy ją usłyszeć, na cieszącej się olbrzymim uznaniem płycie grupy Koop – Waltz for Koop z 2003 roku, jednak to dopiero opublikowany w 2006 roku Koop Islands zwrócił uwagę słuchaczy na niesamowite możliwości i niespotykaną barwę głosu tej wokalistki. Dopełnieniem sukcesu była również trasa koncertowa, podczas której Nagano pokazała, że potrafi wydobyć z siebie niesamowity ogrom energii, jednocześnie śpiewając i dyrygując całym zespołem, zmuszając do tańca nawet najbardziej oporną publiczność, co mogliśmy również zobaczyć w katowickim Jazz Clubie Hipnoza.

Jej drugi zespół – Little Dragon – zadebiutował w 2007 r. momentalnie zwracając na siebie uwagę fanów tanecznego jazzu i delikatnej elektroniki. Sięgając po trip-hopowe rozwiązania, znane z klasycznych płyt Massive Attack czy Portishead. Little Dragon zaprezentował całkowicie świeże połączenie soulowych wokali, jazzowych improwizacji i tanecznych rytmów, co zaowocowało uznaniem ich debiutu za jedną z najważniejszych płyt roku, do czego przyczyniły się również niesamowite teledyski, idealnie podkreślające oniryczność i niecodzienność ich muzyki.

Drugi album Little Dragon, wydany w 2009 roku Machine Dreams, pokazał Nagano jako całkowicie ukształtowaną jazzową wokalistkę, odchodzącą odrobinę od prezentowanych we wcześniejszych nagraniach delikatnych melodii i ściszonych szeptów, poszukującą nowych form wyrazu w muzyce, która stała się nieco bardziej mroczna, wciąż jednak potrafi poderwać do tańca. Większy nacisk na wykorzystanie instrumentów elektronicznych i odważne sięganie po awangardowe rozwiązania, czerpiące z dokonań takich grup, jak Depeche Mode czy solowe nagrania Malcolma McLarena, przynoszą skojarzenia z inną wielką skandynawską gwiazdą – Fever Ray, jednak specyficzny wokal Nagano powoduje, że druga płyta Little Dragon jest równie optymistycznym albumem, co debiut.

Jak wygląda materiał z trzeciej płyty Little Dragon będziecie mieli natomiast okazję się przekonać już podczas ostatniego sierpniowego weekendu, kiedy to skandynawski zespół pojawi się na jednej ze scen szóstej edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Sądząc po radykalnych zmianach brzmienia i stylu, do których dochodzi pomiędzy nagrywaniem kolejnych albumów tej kapeli, po raz pierwszy w Polsce zobaczymy Little Dragon w  kompletnie nowej odsłonie.

 

Nasz kolejny gość natomiast to trójka wychowanków berlińskich szkół plastycznych, ukrywających się pod nazwą Bodi Bill. Opublikowana przez nich w tym roku trzecia płyta, zatytułowana po prostu WHAT?, to wypadkowa eklektycznych zainteresowań członków zespołu, którzy równie mocno jak post-rock, z którego wszyscy wywodzą swoje korzenie, pokochali berliński minimal i dubstepowe szaleństwa. Zaowocowało to jednym z najciekawszych brzmień na współczesnej scenie elektronicznej i kompozycjami, w których delikatne, popowe melodie, kojarzone raczej z brytyjskimi, gitarowymi kapelami, toną w tanecznych rytmach i dźwiękach generowanych na przykład  przy pomocy kamieni. Całość spina charakterystyczny, momentalnie zapadający w pamięć wokal Fabiana Fenka, oraz przywodzące na myśl najlepsze dokonania Kraftwerka wykorzystanie ścian syntezatorowych dźwięków.

Artystyczne pochodzenie i silny związek ze sztukami wizualnymi, sprawiają, że koncerty Body Bill, to również wspaniałe widowisko, pełne niecodziennych dekoracji, kostiumów i scenografii, które w ich rodzimym Berlinie cieszą się prawdziwie kultowym statusem. Mamy nadzieję, że ich występ na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, gdzie zaprezentują się między innymi u boku innego berlińskiego mistrza niecodziennej muzyki – Bonaparte Circus Show – pokaże wszystkim, że tuż za naszą zachodnia granicą, wciąż istnieje prężna scena muzyczna, której wpływy promieniują na cała Europę, zmieniając oblicze muzyki pop w XXI wieku.

Rafał Maćkowski

Podobne

Komentarze: