Eskmo

Już 11 czerwca w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się kolejna edycja radiofonia receive. Wystąpią młode gwiazdy Ninja Tune, czyli Eskmo i King Cannibal.
Eskmo

„Jedna z najlepszych produkcji, jakie ostatnio słyszałem” – tak o ostatnim albumie Eskmo powiedział Amon Tobin. Brendan Angelides muzyk, producent, właściciel wytwórni Ancestor. Zaczynał w połowie lat 90., kiedy, zafascynowany takimi zespołami jak Primus, The Prodigy, The Chemical Brothers czy Mobym, zakładał własne kapele grając w nich na gitarze basowej. Pierwsze przygody z elektroniką zaczęły się od keyboardu Miracle i czterośladowego rejestratora. Swoje utwory nagrywał głównie dla znajomych czy jako szkolne projekty. Między 1999 a 2005 rokiem nagrał dwa albumy, które rozdawał na miejscowych koncertach.

Przez ostatnie pięć lat, po tym, gdy zakochał się w miejskiej przestrzeni San Francisco i zamieszkał tam na stałe, nagrał mnóstwo singli i EPek (ukazywały się pod szyldem Warp czy Planet Mu). Angelides nie tylko pracuje solo, ale współpracuje także z Alexandrem Dennisem (EPROM), Flying Lotusem (zagrał w jego „Brainfeeder Sessions”) czy samym Tobinem, z którym ma wspólny projekt ESKAMON, gdzie muzycy bawią się dźwiękiem złapanym z ulicy. Często też przerabia twórczość innych, do tej pory zremiksował kompozycje Bibio, Spor, STS9 czy Bear in Heaven.

W 2010 podpisał kontrakt ze słynną brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Utwór „Cloudlight” znalazł się na składance Ninja Tune XX, która zawierała muzykę podsumowującą 20 lat pracy tego labelu.

W październiku 2010 roku wydał debiutancki długogrający album „Eskmo”. Wydawnictwo, zawierające 13 premierowych kompozycji, zostało bardzo dobrze przyjęte, nie tylko przez krytyków, ale też innych muzyków.

„Jedna z lepszych produkcji jakie słyszałem ostatnimi czasy” to słowa Amona Tobina czy „On po prostu miażdży soundsystem” z magazynu URB to tylko jedne z wielu niezwykle ciepłych recenzji.

King Cannibal

„Naprawdę tłuste bity” – tak o debiutanckim albumie „Let The Night Roar” Kinga Cannibala powiedział grający w zeszłym roku na festiwalu receive. Kevin Martin (The Bug).

Na swoje nazwisko zaczął pracować świetnymi remiksami, które podbijały muzyczny światek. Nie mając jeszcze wydanej płyty zremiksował utwór Amona Tobina „Bloodstone”. Zrobił to tak dobrze, że kompozycja znalazła się na albumie Ninja Tune XX – składance podsumowującej dwadzieścia lat działalności wytwórni.

Mało tego. Po dwóch wystąpieniach w legendarnym programie „Solid Steel” jako pierwszy muzyk bez podpisanego kontraktu dostąpił zaszczytu zagrania w klubie Strictly Kev & D.Ks Solid Steel. Również na rok przed wydaniem płyty King Cannibal otrzymywał duże wsparcie od wielkich nazwisk ze świata muzyki elektronicznej. Wystąpił w BBC Radio 1 w programie Marry Anne Hobbs, gdzie zmierzył się w pojedynku z jednym z artystów kwietniowego receive. w programie „Scorn vs. King Cannibal Soundclash Special And Aragami Style”. Współpracował z Bong-Ra, remiksował The Qemists.

Ukazanie się debiutanckiego albumu Dylana Richardsa tylko utwierdziło wszystkich, że to poparcie tuzów elektroniki nie było przypadkowe. Bezkompromisowe połączenie tłustych i pociętych bitów z lekkimi rytmami, łatwe przechodzenie od drum’n’bassu, rave’u czy dancehallu do dubstepu – to wszystko sprawia, że ta premiera była jedną z gorętszych w 2009 roku.

Najbliższa edycja cyklu radiofonia receive. odbędzie się 11 czerwca 2011 o godzinie 21:00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Jest to tym samym Finał Miesiąca Fotografii.

Bilety w cenie 40 zł w przedsprzedaży oraz 50 zł w dniu imprezy dostępne na sklep.radiofonia.fm oraz w sieci TicketPro. Dodatkowe bilety do zdobycia na antenie radiofonii www.radiofonia.fm lub 100.5fm w Krakowie.