Audioriver 2011

Zgodnie z zapowiedziami, ostatnia sobota należała do Audioriver. Konferencja Muzyczna w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przyciągnęła ponad 300 osób, a na After Party w klubie 1500 m2 bawiło się ponad 1000 fanów elektroniki. Co więcej, podczas imprezy ogłoszono, że do gwiazd Audioriver 2011 dołączają Chris Liebing, Seth Troxler & Shaun Reeves, Nu:Tone feat. Natalie Williams, Loadstar, Modestep live oraz Brandt Brauer Frick live. To nie wszystko. Właśnie ruszyła rejestracja na Targi Rynek Niezależny.

„Zdecydowanie najgorętszym punktem Konferencji była debata na temat managementu artystów w Polsce. Mnóstwo rzeczowych rad i ciekawych wypowiedzi oraz błyskotliwe wystąpienia Briana Allana, który na żywo zaprezentował, jak zachowuje się manager z prawdziwego zdarzenia – to, przede wszystkim, zapamiętam z tego dnia. Ciekawa była także debata na temat roli wydarzeń muzycznych w promocji miast i marek, która pokazała, jak wiele trudności i wyzwań wiąże się z pozyskiwaniem funduszy od sponsorów publicznych i prywatnych. Jeśli zaś chodzi o After Party, to Radio Slave nie zawiódł i zagrał piorunująco dobry set! Czuć było też, że w klubie bawi się dużo fanów Audioriver, bo atmosfera była naprawdę niepowtarzalna“ – komentuje rzecznik festiwalu, Łukasz Napora.

Atmosferę dodatkowo podgrzano dokładnie o północy, ogłaszając kolejne gwiazdy płockiego eventu. Największą radość na parkiecie wywołało nazwisko Chrisa Liebinga, który jest jedną z ikon dzisiejszego techno. Zaczął grać w 1990 roku i należy do jednych z „ojców założycieli“ niemieckiej sceny. Jego słynny label CLR w 2009 roku obchodził swoje 10-lecie.

Niemal równie duże poruszenie wywołała wiadomość, że Seth Troxler dołączy do składu artystów na Audioriver 2011. Ten Amerykanin to obecnie jedno z najgłośniejszych nazwisk w tanecznej elektronice, co potwierdza choćby fakt zajęcia przez niego 3. miejsca w plebiscycie portalu Resident Advisor na najlepszego DJ-a na świecie. Wyprzedzili go jedynie Richie Hawtin i Ricardo Villalobos. Seth przylatuje wraz Shaunem Reevesem, z którym współtworzy czteroosobowy projekt artystyczny i label o tej samej nazwie – Visionquest.

Pozostając w klimatach tech house i techno, należy zwrócić szczególną uwagę na dopiero odkrywane trio Brandt Brauer Frick, które w Płocku wystąpi w wersji live. Połączenie grania na żywo z typowymi klubowymi pętlami, fuzja techno z jazzem i orkiestrowym zestawem instrumentów – właśnie tego można się spodziewać po artystach, którzy zabłysnęli wydanym przed rokiem albumem „You Make Me Real“.

W wydaniu live zagrają także autorzy wielkiego dubstepowego hitu „Feel Good“, czyli Modestep. Żywiołowa perkusja, turntablizm, gitara elektryczna, syntezatory, wokal i własne wizualizacje, na które złożą się m.in. materiały przesyłane grupie przez ich fanów – to może być mieszanka iście wybuchowa.

Fani drum & bass także dostali solidną dawkę wrażeń, bo w 1500 m2 ogłoszono Nu:Tone feat. Natalie Williams oraz Loadstar. Ten pierwszy to gwiazda Hospital Records, która na koncie ma już trzy albumy autorskie, w tym wydany na koniec lutego „Words & Pictures“. Z kolei Loadstar to połączone siły Gavina Harrisa i Nicka Hilla znanych także jako Xample & Lomax. W tym roku ukaże się ich debiutancki album w tym samym labelu, w którym wydają Chase & Status czy Sub Focus, więc jest na co czekać.

Na koniec, ważna informacja dla firm i organizacji zajmujących się muzyką alternatywną w Polsce – właśnie ruszył nabór na Targi Rynek Niezależny. Zeszłoroczny debiut tego przedsięwzięcia odniósł ogromny sukces, więc jego kontynuacja była wręcz obowiązkowa. To jedyna szansa w Polsce, by zaprezentować swoją ofertę kilkunastu tysiącom fanów dobrej elektroniki i alternatywy. Formularz znajdziesz na stronie www.rynekniezalezny.pl

Partnerami Konferencji Muzycznej Audioriver są Red Bull Music Academy oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Rektor tejże uczelni objął wydarzenie swoim Patronatem.

Zdjęcia ze Szkoły Głównej Handlowej są już na stronie www.audioriver.pl, a niebawem pojawi się tam także krótka relacja video.

***
Trzydniowy festiwal Audioriver to obowiązkowa pozycja w wakacyjnych planach osób ceniących dobrą muzykę. W ciągu 5 lat na malowniczej plaży nad Wisłą oraz na płockim Starym Rynku wystąpiło ponad 200 gwiazd muzyki elektronicznej i niezależnej z całego świata. Koncerty i sety DJ-skie obejrzało już ponad 100 tys. fanów z Polski i Europy, a ostatnia edycja zgromadziła na plaży ok. 15 tys. osób każdego dnia.

Tegoroczny festiwal poprzedziła Konferencja Muzyczna Audioriver, która odbyła się 16 kwietnia w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Było to całodzienne spotkanie, na które złożyły się m.in.: wykład o podstawach marketingu, dyskusje na temat managementu artystów oraz roli wydarzeń muzycznych w promocji miast i marek, a także warsztat z udziałem Radio Slave‘a – zagranicznej gwiazdy z ramienia Red Bull Music Academy.

Szósta edycja festiwalu Audioriver odbędzie się w dniach 29-31 lipca 2011.

Dotychczas ogłoszono koncerty następujących artystów:
Trentemoller Live In Concert, Paul Kalkbrenner live, DJ Marky, Modeselektor, Chris Liebing, Seth Troxler & Shaun Reeves, Reboot live, Pan-Pot, Nu:Tone feat. Natalie Williams, Walkner & Moestl feat. Tania Saedi, Loadstar, Reso, Ernesto Ferreyra, Modestep, Brandt Brauer Frick live, Son of Kick feat. Grems, Stamina MC.