Jacek Sienkiewicz

Club Stage na Tauron Nowa Muzyka zapełnia się kolejnymi gwiazdami.

Klubowa scena szóstej edycji katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka, który w tym roku ponownie odbędzie się na terenach przyszłego Muzeum Śląskiego w ostatni weekend sierpnia, to doskonałe miejsce do zapoznania się z tym, co najciekawsze w nieco bardziej kameralnych odmianach muzyki elektronicznej. To właśnie tam będziecie mogli zobaczyć po raz pierwszy w Polsce chilijskiego DJ-a i producenta Matiasa Aguayo, jednego z najważniejszych reformatorów kolońskiej sceny muzycznej w ostatniej dekadzie. Twórczość tego artysty, zaliczana dość często do minimalu, bardzo często wymyka się tak łatwym kategoryzacjom, a jego koncerty to prawdziwe popisy, łaczące umiejętności DJ-skie z grą na wielu instrumentach i śpiewaniem, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia, a latynoskie rytmy przenikają się z  industrialnym techno czy housem.

Kolejną gwiazdą, która pojawi się na tej scenie, będzie Sir Positive, znany dużo lepiej pod pseudonimem Superpitcher. Nazywany klasykiem techno-popu, od początku związany z legendarną niemiecką wytwórnią Kompakt, zasłynął przede wszystkim kompletnym brakiem zahamowań w łączeniu ze sobą tak nieprzystających wydawać by się mogło gatunków, jak glam-rock i techno. Mimo tego, że bardzo rzadko trafia do studia nagraniowego (w ciągu 11 letniej działalności wydał zaledwie dwie regularne płyty długogrające), spora część zarejestrowanych przez niego utworów wdarła się przebojem na radiowe i klubowe playlisty, a wykonywane przez niego covery Briana Eno czy Dntela doczekały się olbrzymich pochwał ze strony krytyki. Równie wielkim wzięciem cieszą się jego remiksy (przeróbka Don’t Save Us From Flames z repertuaru M83 w wykonaniu Superpitchera jest powszechnie uznawana za jeden z najlepszych przykładów remiksu w całych dziejach tej sztuki), a występy na żywo pomogły mu uzyskać status jednego z najważniejszych artystów pierwszej dekady nowego tysiąclecia.

To samo można powiedzieć również o kolejnym bohaterze naszej sceny klubowej. Jacek Sienkiewicz to jeden z prekursorów polskiej sceny techno, obecny na niej od połowy lat 90-tych, twórca cieszący się olbrzymim uznaniem w kraju, jak i za granicą. Swoje pierwsze płyty nagrywał w wytwórni należącej do prawdziwej legendy techno – Svena Vatha, a kolejne single i remixy ukazywały się w najbardziej znaczących europejskich labelach. Od lat podbija również festiwalową publiczność na całym świecie, grając na tak znaczących imprezach jak Nature One czy Transmediale, gdzie prezentuje porywającą i bardzo osobistą wariację na temat minimal techno. Podczas tego występu będziecie mogli usłyszeć na żywo materiał z najnowszej płyty Sienkiewicza – On The Road , która, jak twierdzą recenzenci zasłużyła na tytuł „jednego z najbardziej dojrzałych i oryginalnych albumów techno w tym roku.”