Lamb

Portishead to nie jedyna legenda trip-hopu, która w tym roku zagra w naszym kraju. Brytyjski duet Lamb odwiedzi Katowice i zagra na finał festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Lou Rhodes i Andy Barlow wystąpią w katowickim Szybie Wilson. Będzie to zwieńczenie całej imprezy i jedyny koncert, który odbędzie 28 sierpnia. Już nie możemy się doczekać.

Duet złożony z Andy’ego Barlowa i Lou Rhodes działał nieprzerwanie od 1996 do 2004 roku, pomagając definiować brzmienie awangardowego w owym czasie trip-hopu i odnosząc spory sukces na rynku brytyjskim, jak i światowym. Od początku uznawani za jeden z najbardziej przebojowych zespołów w obrębie tej sceny, skutecznie unikali przez osiem lat pułapek komercji, publikując doskonałe albumu, które bez nadmiernej promocji rozchodziły się po całym świecie, wzbudzając zachwyt kolejnych fanów. Praktycznie każdy nagrany przez nich singiel znajdował sobie wygodną niszę na brytyjskich listach przebojów, co zapewniało zespołowi rozpoznawalność wśród masowej publiczności, nigdy jednak nie zmusiło ich do podejmowania artystycznych kompromisów. Charakterystyczne teksty, lawirujące pomiędzy klasycznymi piosenkami, opowieściami o buddyzmie i cyberpunkowymi manifestami stworzyły wokół nich otoczkę kapeli, która trudno zdefiniować, a niepokojąca muzyka, wciąż jednak pełna tanecznych elementów i zapadających w pamięć melodii, zwróciła na nich uwagę krytyków, którzy gremialnie uznali Lamb za jedną z najważniejszych angielskich formacji przełomu tysiącleci.

Niestety rok 2004 przyniósł rozstanie obojga muzyków, którzy postanowili poświęcić się solowym karierom. Nagrana przez Lou Rhodes pierwsza solowa płyta Beloved One, przyniosła jej olbrzymie uznanie, przyciągając słuchaczy mieszanką osobistej liryki i przetworzonych, folkowych melodii, co zaowocowało nominacją do nagrody Merkury, natomiast występy na takich festiwalach jak Glastonbury szybko nadały jej status niszowej gwiazdy. Zeszłoroczni goście naszego festiwalu bez wątpienia pamiętają też jej doskonały występ w auli katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, gdy w towarzystwie klawiszowca i kontrabasisty po prostu zahipnotyzowała zgromadzoną publiczność. Tym razem będziemy mieli okazję ją zobaczyć razem z całym zespołem, ponieważ w 2009 roku doszło do wyczekiwanej przez wielu reaktywacji duetu Lamb, a rok później, Rhodes razem z Barkowem ponownie pojawiła się w studio, nagrywając 5 w karierze album, którego premiera będzie miała miejsce w tym roku. To właśnie materiału z tej płyty będziecie mieli okazję wysłuchać w ostatni sierpniowy weekend na terenie katowickiej Galerii Szyb Wilson jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych w Europie, a być może nadarzy się też niebywała okazja do tego, by posłuchać, jak brzmi Górecki w mieście, w którym wielki kompozytor przemieszkał praktycznie całe życie.

Dla przypomnienia informacje biletowe:
– karnet 2 dniowy: 120 zł
– karnet 3 dniowy: 140 zł.
Równolegle można kupić bilety na koncert finałowy Lamb. Ceny biletów kształtują się następująco:
– w przedsprzedaży: 70 zł
– w dniu koncertu: 80 zł.
Uwaga: ilość karnetów 3 dniowych jest ograniczona ze względu na pojemność  katowickiej Galerii Szyb Wilson, w której odbędzie się koncert finałowy!