Hooverphonic

Uważani za „spadkobierców” Portishead i Massive Attack, zespół Hooverphonic, przyjedzie 6 maja na jedyny koncert w Polsce. Grupa promować będzie swój najnowszy album „The Night Before”.

Hooverphonic powstał 13 lat temu z inicjatywy dwóch Belgów, Alex Callier – basista i producent oraz gitarzysta Raymond Geerts. Zadebiutowali w 1997 roku singlem 2 Wicky, który zaskarbił sobie serca fanów trip hopu. Szerzej dali się poznać podczas tras z Massive Attack i Moloko, jednak światową karierę rozpoczęli z chwilą gdy Bernardo Bertolucci umieścił 2 Wicky na soundtracku filmu Ukryte Pragnienia w XXX r. Od tego momentu muzyka grupy stale towarzyszy filmom (The Real Blonde, Koszmar Minionego Lata, Shades, serial La Femme Nikita). Nic w tym dziwnego – muzyka Hooverphonic to malowane dźwiękiem nastroje. Alex Callier autor większości kompozycji przyznaje się do inspiracji obrazem, w takim samym stopniu, jak muzyką filmową, m.in. Angelo Badalamentim. Dlatego każdy z utworów wydaje się miniaturową ścieżką dźwiękową do nieistniejącego filmu. Jak ważny jest dla zespołu obraz, ilustruje również oprawa wizualna koncertów oraz teledyski. Scenografia przywodzi na myśl kameralne koncerty muzyki klasycznej – to intymny a zarazem zapierający dech spektakle. Ich teledyski realizowali wybitni reżyserzy: Philippe Andre – Mad About You, Liz Friedlander – Eden (nagrodzony na Utah No Dance Film & Multimedia Festival), Tom Barmana (dEUS) – debiutujący jako filmowiec – The Last Thing I Need Is You. Hooverphonic pracują zresztą nie tylko z wybitnymi postaciami przemysłu filmowego, ale i muzycznego: m.in. Markiem Platim, producentem albumów Dawida Bowie czy The Cure.

Podczas ich trzeciego występu w Polsce, zespół zaprezentuje nie tylko swojej największe przeboje, ale przed wszystkim swój najnowszy album The Night Before, z które pochodzi doskonały singiel Anger Never Dies, z charakterystyczny klimatem filmów z James’em Bondem. Cały album nagrany z nową wokalistką Noemie Wolfs, utrzymany jest w takim klimacie. Jej barwa głosu, ale przede wszystkim powiew świeżości i unikalny sposób interpretacji spowodował, iż wszystkie piosenek na nowej płycie słucha się z niezwykła przyjemnością, jak najlepszej dotychczasowej płyty Hooverphonic.

HOOVERPHONIC
6 maja 2011
Warszawa, Klub Palladium
ul. Złota 7/9, godz. 20.00
Ceny biletów: 89 zł do 15 kwietnia, 99 zł od 16 kwietnia, 110 zł w dniu koncertu