Cibelle

W tym roku, w programie 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej znalazły się m.in. trzy fantastyczne, muzyczne diwy – każda z nich przybędzie do Wrocławia z innego zakątka świata, a ich twórczość to zupełnie odrębne muzyczno-stylistyczne klimaty. Łączy je jednak nie tylko muzyczna pasja, niezwykłe umiejętności wokalne i oryginalna sceniczna ekspresja, ale także przyjęcie zaproszenia na wrocławski występ ze strony Lion Stage Management.

Już po raz trzeci, dzięki międzynarodowym kontaktom i skutecznym bookingowym działaniom, agencji Lion Stage Management udało się zaprosić do wzięcia udziału w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej trzy gwiazdy światowej sceny muzycznej. W marcu, we Wrocławiu, swoją intrygującą i niepowtarzalną twórczość zaprezentują bowiem charyzmatyczna Brazylijka Cibelle oraz dwie Kanadyjki: delikatna Jorane i „gardłowa” Tanya Tagaq.

Cibelle – elektroniczno-klubowa bossa nova

24 marca o godz. 22.00, we wrocławskim klubie Eter, unikatowe połączenie klimatycznej bossa novy z odrobiną jazzu i lounge’owymi rytmami zaprezentuje, pochodząca z Sao Paulo, Cibelle. Elegancka i zmysłowa artystka jest specjalistką oryginalnego łączenia południowo-amerykańskich tradycji z elektroniką. Koncerty Cibelle to nieco surrealistyczno-dekadenckie kabaretowe spotkania. W jej twórczości usłyszymy m.in. spuściznę Kurta Weila i Toma Waitsa oraz upodobanie do brzmień barowego jazzu.

Jorane, czyli piosenki francuskie

Jorane (Joanne Pelletier) to kanadyjska, francuskojęzyczna piosenkarka, performerka i wiolonczelistka, autorka tekstów i muzyki. Na swojej najnowszej płycie “Une sorcière comme une autre” posługuje się słowami Leonarda Cohena, Anne Sylvestre i Patricka Watsona, nadając ich piosenkom nowe życie. Jorane kontynuuje w ten sposób poetyckie akcenty w swojej twórczości. Ta stale odkrywająca i intrygująca artystka z Quebecu, przygotowuje na Przegląd Piosenki Aktorskiej specjalny spektakl, w którym wystąpi w duecie z pianistą Anthonym Rozankovicem. Koncert odbędzie się w Centrum Sztuki Impart, 20 marca o godz. 17.00 i z pewnością będzie unikatowym wydarzeniem tegorocznego przeglądu.

Gardłowy śpiew Tanyi Tagaq

Z kolei, Tanya Tagaq, pochodząca z Dalekiej Północy i kontynuująca innuicką tradycję gardłowego śpiewu artystka, wystąpi w Synagodze pod Białym Bocianem, 24 marca o godz. 20.00. Wokalistka należy do grona tych wyjątkowych artystów, którzy wprawiają jednocześnie w zachwyt i osłupienie przy pierwszym spotkaniu z ich twórczością. Jej nieprzeciętnymi umiejętnościami wokalnymi zachwyciła się między innymi Björk, która zaprosiła artystkę do współpracy podczas sesji nagraniowych i komponowania utworów. Innuitka Tanya Tagaq stale eksperymentuje z formą i dźwiękiem, prezentując swoje nowatorskie podejście do techniki śpiewu gardłowego (tzw. throat singing). Krytycy i obserwatorzy twierdzą, że najlepiej poznawać jej twórczość na żywo, gdyż właśnie podczas koncertów artystka improwizuje i szuka nowych rozwiązań wokalnych, zabierając słuchaczy w niezwykłe muzyczne rejony.

Jorane
CS Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
20 marca, niedziela, godz. 17
bilety w cenie: 35 zł i 40 zł

Tanya Tagaq
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
24 marca, czwartek, godz. 20
bilety w cenie: 40 zł

Cibelle
Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19, Wrocław
24 marca, czwartek, godz. 22
bilety w cenie: 35 zł