Audioriver 2011

Wiemy, już kiedy odbędzie się szósta edycja płockiego festiwalu Audioriver (weekend 29-31 lipca), pora więc na pierwszy rzut wykonawców, którzy zagrają w trakcie imprezy. Mocnym akcentem jest ogłoszenie w line-upie dwóch niekwestionowanych gwiazd świata elektroniki: Trentemøllera oraz duetu Modeselektor. Poza nimi w Płocku wystąpią także Reboot live, Pan-Pot i Ernesto Ferreyra. O całej piątce przeczytacie poniżej. Już wkrótce poznamy kolejnych wykonawców, a także ceny biletów na festiwal.

Anders Trentemøller to od kilku lat jedna z najważniejszych postaci na scenie alternatywnej. Stało się o nim głośno przed pięcioma laty za sprawą albumu „The Last Resort“, który wiele mediów ogłosiło płytą roku. Mniej więcej w tym samym czasie, słuchacze BBC Radio 1 przyznali Trentemøllerowi tytuł najlepszego Essential Miksu 2006. Anders gościł w Polsce w ubiegłym roku, ale tylko jako DJ. Na Audioriver zagra w pełnym koncertowym składzie, promując swojego najnowszego longplaya, czyli „Into The Great Wide Yonder“. Jest czego oczekiwać, bo wg czytelników francuskiego magazynu „OnlyForDJ’s“, Trentemøller Live In Concert to najlepszy live act 2010.

Gernot Bronsert i Sebastian Szary także byli już w naszym kraju, ale nigdy jako Modeselektor. Ci berlińscy muzycy debiutowali w Polsce na Audioriver zresztą, a było to przed dwoma laty, gdy koncertowali wraz z Apparatem. Dwie trzecie grupy Moderat, będąc pod ogromnym wrażeniem doskonałego nagłośnienia, powiedziało nam wtedy, że muszą wrócić na plażę i – tu cytat – „roznieść ten festiwal w pył!“ Modeselektor wystąpią w towarzystwie grupy VJ-ów Pfadfinderei, którzy odpowiadali za wizualną część projektu Moderat. Będzie to ich trzeci występ z rzędu na Audioriver.

Równie „niszczycielskie“ zapędy jak Gernot i Sebastian będzie miał także duet Pan-Pot, który w pełnym składzie nigdy do Polski nie trafił. Tassilo Ippenberger i Thomas Benedix słyną z niezwykle energetycznych produkcji i takich samych setów. Ich ostatnie wydawnictwa, czyli „Confronted“ i „Captain My Captain“ doskonale reprezentują styl jednego z najgorętszych dziś duetów tanecznej elektroniki.

Ostatni debiutanci na polskiej ziemii to reprezentanci słynnej wytwórni Luciano, czyli Cadenzy. Reboot to – nie licząc właściciela – najważniejsze obecnie nazwisko tej oficyny. W 2009 roku zajął drugie miejsce na liście najlepszych live actów na świecie wg portalu Resident Advisor, a w czerwcu 2010 wydał świetnie przyjęty album autorski.

Równie dobrze przyjęto wydaną w listopadzie płytę „El Paraiso De Las Tortugas“, czyli długogrający debiut Ernesto Ferreyry. Jednak Argentyńczyk to nie tylko świetny producent, ale i wyborny DJ, o którego usługi regularnie prosi sam Luciano, wymagając od organizatorów imprez, by Ernesto grał przed lub po nim. Co więcej, artystę tego znamy także z duetu Chic Miniature, który współtworzy wraz Guillaume Coutu Dumontem.
Ferreyra to prawdopodobnie jedno z tych nazwisk, o których będzie dużo głośniej po festiwalu niż przed nim. Niejednokrotnie już udało nam się sprowadzić do Płocka wielkie talenty na moment przed wybuchem ich karier. Odkąd nasz event jest jednym z najważniejszych wydarzeń elektronicznych na świecie, można stwierdzić, że obecność na nadwiślańskiej plaży może być katalizatorem kariery dla wielu zagranicznych artystów. Zagrać na Audioriver nie jest już istotnym celem wyłącznie dla rodzimych twórców.