Oni Ayhun

Już 26 marca w gościnnych murach katowickiego kina Capitol zabrzmią dźwięki z pogranicza awangardowego techno i minimalu, które zaserwują dwaj uznani przedstawiciele tych gatunków. Pierwszym z nich będzie nasz rodak, Jacek Sienkiewicz, drugim z kolei reprezentant Szwecji, Oni Ayhun. A wszystko to w ramach rozgrzewki przed kolejną edycją festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Jacek Sienkiewicz to jeden z prekursorów polskiej sceny techno, obecny na niej od połowy lat 90-tych, twórca cieszący się olbrzymim uznaniem w kraju, jak i za granicą. Swoje pierwsze płyty nagrywał w wytwórni należącej do prawdziwej legendy techno – Svena Vatha, a kolejne single i remixy ukazywały się w najbardziej znaczących europejskich labelach. Od lat podbija również festiwalową publiczność na całym świecie, grając na tak znaczących imprezach jak Nature One czy Transmediale, gdzie prezentuje porywającą i bardzo osobistą wariację na temat minimal techno. Jego najnowsza płyta, której premiera odbędzie się w trakcie tego właśnie koncertu, zatytułowana On The Road, to kolejny album artysty wydany przez wytwórnię Cocoon, zapowiadana jest, jako poważny zwrot stylistyczny w jego karierze, możecie więc być pewni, że będzie to występ pełen niespodzianek!

Tuż po nim na scenie pojawi się Oni Ayhun, pod którą to nazwą ukrywa się połowa słynnego skandynawskiego duetu, ale jego nazwa nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, ponieważ i tak nie zagra utworów Heartbreaks ani Pass It On.
Muzyka Oni Ayhun skupia się na zupełnie innej odmianie eksperymentów z muzyką niż ta tworzona w duecie z siostrą. Solowe poszukiwania Oni Ayhuna, to mroczna, wyalienowana wersja minimal techno, tworzonego przy pomocy arsenału ograniczonych środków i brzmiącego niczym silnie narkotyczna wersja klasycznych kawałków Plasticmana czy Pansonic. Nie brak jednak w jego muzyce doskonałego wyczucia melodii, tak istotnego w jego macierzystym zespole, które sprawia, że te ciężkie, ascetyczne brzmienia, nabierają nagle delikatnego uroku. Seria czterech EP-ek wydawanych od 2008 r. skutecznie dowiodła, że Oni Ayhun, pozbawiony wokalnego wsparcia siostry, został jednym z najciekawszych twórców techno początków XXI wieku.Solowe poszukiwania Oni Ayhuna, to mroczna, wyalienowana wersja minimal techno, tworzonego przy pomocy arsenału ograniczonych środków i brzmiącego niczym silnie narkotyczna wersja klasycznych kawałków Plasticmana czy Pansonic. Nie brak jednak w jego muzyce doskonałego wyczucia melodii, tak istotnego w jego macierzystym zespole, które sprawia, że te ciężkie, ascetyczne brzmienia, nabierają nagle delikatnego uroku. Seria czterech EP-ek wydawanych od 2008 r. skutecznie dowiodła, że Oni Ayhun, pozbawiony wokalnego wsparcia siostry, został jednym z najciekawszych twórców techno początków XXI wieku.

Bilety w cenie 30 złotych w przedsprzedaży i 35 złotych w dniu koncertu, dostępne na:
www.ticketpro.pl
www.ticketportal.pl
w salonach Empik oraz sklepach sieci Media Markt, Saturn oraz w katowickim Jazz Club Hipnoza.