DJ Spooky

Pierwszą edycję American Film Festival we Wrocławiu otworzy polska premiera audiowizualnego projektu „Rebirth of a Nation” Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky (środa, 20 października, godz. 19.00, Helios 1). Projekt jest swobodnym remiksem kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu „Birth of a Nation” z 1915 roku, która weszła do kanonu współczesnego kina dzięki nowatorskim jak na owe czasy zabiegom montażowym i reżyserskim. Rebirth of a Nation to skrócony materiał wyjściowy zaczerpnięty od Griffitha wzbogacony o odautorskie komentarze, również muzyczne – w tym kompozycje Millera wykonane i zarejestrowane przez The Kronos Quartet, nawiązujące do współczesnych problemów społecznych nękających Amerykę. DJ Spooky subtelnie dekonstruuje znaczenia zawarte w filmie i na nowo stawia elementarne pytania o to, czym jest prawda.
W wieczór otwarcia festiwalu, po preformansie, DJ Spooky wystąpi z koncertem w klubie ETER (podziemia Heliosa, środa 20 października, godz. 22.00). Jako artysta muzyczny, DJ Spooky, to – w kilku prostych słowach – nowojorski eksperymentator, pionier muzyki ambient, tworzący też dub, jazz, hip-hop, techno. Doceniony przez krezusów muzycznego świata, laureat wielu prestiżowych nagród artystycznych; autor projektów audiowizualnych stanowiących komentarz do problemów współczesnego świata. Jego twórczość dowodzi, że bycie didżejem jest prawdziwą sztuką, a użycie elektroniki, cyfrowych kodów, znaków i innych zaawansowanych technologicznie środków wyrazu skrywa spójną filozofię i konkretne przesłanie. Zaangażowany społecznie, czuły na otaczający go świat, tworzy kompozycje mocno zakorzenione w rzeczywistości, a przynajmniej bezpośrednio się do niej odnoszące. Dj Spooky jest wrażliwym układem scalonym, inteligentną w wyrazie bazą danych, organiczną techniką.

Bilety na performance Rebirth of a Nation: 40 zł (normalny); 20 zł (dla posiadaczy karnetów)

Bilety na koncert DJ Spooky: 30zł (normalny); 20 zł (dla posiadaczy karnetów)

Bilet na performance i koncert: 60 zł (normalny); 30 zł (dla posiadaczy karnetów)

Bilety na koncert oraz performance DJ’a Spooky dostępne są na www.americanfilmfestival.pl, w Klubie ETER (podziemia kina HELIOS, ul. Kazimierza Wlk. 19, Wrocław), w sieci salonów Empik oraz na stronie www.ticketpro.pl.

American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu od 20 – 24 października 2010 r.