Logo Sacrum Profanum

Wybitni kompozytorzy Szwecji – Klas Torstensson i Anders Hillborg, czołowi przedstawiciele nowej muzyki Danii – Pelle Godmundsen-Holmgreen i Hans Abrahamsen oraz znakomity norweski twórca Rolf Wallin będą gośćmi honorowymi 8. edycji Sacrum Profanum w Krakowie. Nigdy dotąd nie gościła w Polsce tak mocna reprezentacja twórców Północy. Kompozytorzy uświetnią obecnością liczne polskie i światowe premiery swoich dzieł na krakowskim festiwalu.

Nordycka edycja Festiwalu Sacrum Profanum obfitować będzie w wydarzenia. W ciągu czterech dni poświęconych najnowszej muzyce skandynawskiej odbędzie się osiem koncertów monograficznych najważniejszych dziś kompozytorów Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii. Premiery polskie i światowe dzieł z Północy wykonają najlepsze zespoły z różnych stron Europy, w tym tak znaczący artyści jak: London Sinfonietta, Ensemble Modern, Asko|Schönberg, Ensemble Modern czy Ensemble Recherche. Pięciu koncertom – na zaproszenie Festiwalu – towarzyszyć będą kompozytorzy.

13 września w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie pojawi się Szwed Klas Torstensson (1951), znany z niezwykłych utworów fascynujących romantycznym brzmieniem i drapieżną ekspresją. Dzieła tego kompozytora na stałe zamieszkałego w Holandii wykona zaprzyjaźniona i blisko współpracująca z nim grupa Asko|Schönberg. Podczas koncertu zabrzmi m.in. słynny utwór Self-portrait with percussion z 2006 roku – wybuchowy koncert perkusyjny o spektakularnym oddziaływaniu, w którym Torestennson tworzy muzyczne obrazy imponującej dzikiej przyrody. Surowe dźwięki przywodzą na myśl pękanie lodu, łamanie gałęzi drzew i skał.

Gwiazda europejskiej muzyki nowej Anders Hillborg (1954) – kompozytor, performer, publicysta muzyczny, świetny trębacz wykonujący repertuar od muzyki barokowej, poprzez klasykę, jazz, po muzykę współczesną – będzie bohaterem wtorkowego koncertu 14 września. Pięć premierowych utworów tego twórcy: The Peacock Moment (1996), Tampere Raw (1991) na klarnet i fortepian, Velocity Engine (2003), cykl Six Pieces for Wind Quintet (2007), a także zamówiony specjalnie na okoliczność festiwalu, ukończony w tym roku utwór Vaporised Tivoli, zaprezentuje na festiwalu legendarna niemiecka formacja Ensemble Modern. Szwedzki alchemik muzyki miesza w swych dziełach wszelkie style i gatunki, by nieustannie zadziwiać i zaskakiwać nowym brzmieniem. Z pewnością jego koncert zadziwi wielu słuchaczy.

Nestor duńskiej sceny kompozytorskiej Pelle Gudmundsen-Holmgreen (1932) specjalnie na 8. Festiwal Sacrum Profanum opracował na nowo trzy swoje utwory, które będą miały premiery światowe właśnie w Krakowie! 15 września w Teatrze Łaźnia Nowa po raz pierwszy zaprezentowane zostaną: Song na chór mieszany, Company – cztery madrygały do słów Les Murraya oraz kameralna kompozycja Play. Utwory te – o splątanej fakturze i hipnotycznej wręcz sile dźwięku – zaprezentują połączone zespoły London Sinfonietty i Theatre of Voices.

Do Krakowa przyjedzie także najsłynniejszy uczeń Gudmundsena-Holmgreena – Hans Abrahamsen (1952), tworzączy niesamowitą muzykę opartą na liczbowych proporcjach i matematycznych wzorach. Jego kompozycje to „obrazy obrazów”, nowa polemika z istniejącą muzyką, a także poezją i sztukami plastycznymi. I jest to polemika nadzwyczaj atrakcyjna. 16 września polskie premiery dzieł Abrahamsena, w tym nawiązujące do bachowskiej tradycji, napisane specjalnie dla zespołu Ensemble Recherche Schnee (2006) oraz najnowszy utwór Liebeslied, przedstawią wybitni muzycy Ensemble Recherche.

Podczas festiwalu w Krakowie gościć będziemy również przedstawiciela norweskiej sceny kompozytorskiej – Rolf Wallin. Jego utwory wykonywane są niemal na wszystkich kontynentach, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce jednak ta wyjątkowo złożona i różnobarwna muzyka, przepojona wyrazistym brzmieniem instrumentów dętych i perkusji, nieczęsto gości. Szkoda, bo dzieła tego kompozytora, zarazem perfomera, krytyka muzycznego i wybitnego trębacza (zespoły muzyki dawnej, rockowe, jazzowe) w niezwykły sposób poszerzają świadomość słuchaczy. 16 września na 8. Festiwalu Sacrum Profanum odbędzie się pierwszy w Polsce monograficzny koncert tego kompozytora, podczas którego zabrzmią trzy jego utwory, w tym Appearances z 2002 roku napisane dla Ensemble Intercontemporain, odzwierciedlające nieprzewidywalność konstelacji chmur na niebie. Utwory norweskiego mistrza wykona w Krakowie znakomity zespół Klangforum Wien.

Bilety i karnety na koncerty 8. Festiwalu Sacrum Profanum można kupić za pośrednictwem strony www.ticketonline.pl, a także w dwóch punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2). Szczegóły na: www.sacrumprofanum.com.

Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który w ciągu siedmiu lat zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Formuła Festiwalu oparta jest na prezentacji muzyki w odniesieniu do przecinających się w współczesnej motywów sacrum i profanum, a także do kryterium geograficznego. Wokół tych osi koncentrują się poszczególne edycje festiwalu poświęcone kolejno muzyce: Wiednia, Francji, Rosji, USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowy magazyn muzyczny „Gramophone”, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Headlinerem zeszłorocznej edycji Festiwalu był Aphex Twin – który dał w hali ocynowani ArcelorMittal dwa koncerty. Co roku festiwalowe wydarzenia relacjonują dziennikarze z Polski i zagranicy, w tym przedstawiciele  tak prestiżowych redakcji, jak m.in. BBC, The Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt i telewizja Mezzo. W tym roku Filip Berkowicz – Dyrektor Artystyczny Festiwalu i Krakowskie Biuro Festiwalowe – organizator i producent Festiwalu zostali nominowani do nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura za „stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali Misteria Paschalia i Sacrum Profanum”. Więcej na : www.sacrumprofanum.com.